Tisícky Slovákov pozabudli na novú diaľničnú známku. Kontrolný systém NDS neustále preveruje splnenie povinnosti úhrady a 1. februára zaznamenal, že po spoplatnenej diaľničnej infraštruktúre sa bez novej elektronickej diaľničnej známky pohybovalo 6 095 vozidiel.
Presne 114 kamier rozmiestnených v rámci celej spoplatnenej infraštruktúry odhalilo aj 657 áut, ktoré si zakúpili krátkodobú 10-dňovú elektronickú diaľničnú známku, no jazdili po diaľniciach ešte aj po vypršaní jej platnosti.
Stačí malá chyba a jazdíte načierno
Systém môže vykázať bez známky aj tých vodičov, ktorí sa pomýlili pri zadávaní evidenčného čísla vozidla (EČV). Podľa diaľničiarov o tom svedčí aj konkrétny príklad z praxe.
Motorista pri kúpe ročnej známky zadal nedopatrením inú EČV. Malý preklep v jednom čísle – namiesto trojčíslia 223 zadal do systému trojčíslie 233, spôsobil, že motorista zakúpil ročnú eDZ inej motoristke. Tá potom pri kúpe známky dostala informáciu, že jej vozidlo už bolo zaregistrované. A pokiaľ si vodič svoju chybu nevšimol, po diaľnici jazdí bez oprávnenia a riskuje pokutu.
Nový systém elektronických diaľničných známok platí na Slovensku od januára. Naostro však diaľničiari začali kontrolovať autá až od začiatku februára, keďže v januári ešte platili papierové známky z minulého roka.
Pokuta až do výšky 500 eur
Ak na spoplatnenom úseku kamera zachytí vozidlo bez platnej e-známky, Národná diaľničná spoločnosť zašle majiteľovi vozidla pokutu na základe objektívnej zodpovednosti. Výška sankcie pritom môže v správnom konaní dosiahnuť 100 až 500 eur. V blokovom konaní sa rozpätie pohybuje od 50 do 200 eur.
"Jazdu bez elektronickej známky rozhodne neodporúčame. Každý, kto takto jazdí po diaľnici, riskuje, že si o nejaký čas nájde v schránke obálku s pokutou," povedal pre HNonline hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Ceny sa oproti papierovým známkam nezmenili. Vodiči naďalej za ročnú e-známku s platnosťou trinásť mesiacov naďalej zaplatia 50 eur, za jej 30-dňovú verziu 14 a najlacnejšia 10-dňová známka vás vyjde na desať eur.