StoryEditor

Príkaz z Bruselu. Pneumatiky musia ukazovať spotrebu

06.05.2013, 00:30
Prínos nového označenia na pneumatiky - aj o vplyve na spotrebu - je pre spotrebiteľov otázny.

Tušíte, čo robia na pneumatikách nové štítky? Nie? Nie ste sami. Od zavedenia novej európskej legislatívy o označovaní miliónov pneumatík uplynulo už viac ako 100 dní.

Podstata tohto nariadenia spočíva v tom, že každá pneumatika predávaná v EÚ musí byť označená štítkom, ktorý spotrebiteľa zjednodušene informuje o vplyve pneumatiky na spotrebu pohonných látok, o priľnavosti na mokrej vozovke a o jej vonkajšej hlučnosti.

Prínos tohto nariadenia je zatiaľ však otázny. Napríklad podľa vyjadrení zástupcov Goodyear Dunlop nemal nový štítok v zime až taký výrazný význam.

Štítok predstavuje len obmedzený obraz a zimné pneumatiky sú toho príkladom. Štítok neberie do úvahy kritériá výkonnosti zimnej pneumatiky, ako sú brzdenie a priľnavosť pri nízkych teplotách na snehu či ľade.

Iné kvality

Pri výbere pneumatík na letnú sezónu však môže byť štítok prínosom. Michel Rzonzef, viceprezident divízie osobných pneumatík Goodyear pre Európu, Stredný východ a Afriku, však upozorňuje aj na isté riziká na trhu.
Kľúčom k úspechu štítka zostáva dodržiavanie legislatívy: „Chápeme ťažkosti, ktorým členské štáty EÚ pri zavádzaní tohto zložitého zákona a jeho správneho uplatňovania čelia. Dôveryhodnosť európskeho štítka závisí od jeho efektívneho presadzovania. Apelujeme na členské štáty, aby sa pneumatiky so zjavne zavádzajúcimi štítkami nesmeli v Európskej únii predávať. Spotrebitelia môžu dôverovať len správnym informáciám na štítku pneumatiky.“

Samotná spoločnosť Goodyear Dunlop je na príchod letnej sezóny pomerne dobre pripravená. „.Vyrobili sme milióntu pneumatiku s hodnotením BA a na autosalóne v Ženeve sme predstavili dva produkty s najlepším hodnotením roku 2013: Goodyear EfficientGrip Performance a Dunlop BluResponse.

Obe pneumatiky získali vo väčšine rozmerov hodnotenie B vo valivom odpore a hodnotenie A v priľnavosti na mokrej vozovke. Hodnotenie BA je momentálne na trhu najvyššie hodnotenie na štítku a v značnom počte rozmerov je dostupné. V segmente letných pneumatík s veľmi vysokým výkonom (UHP) pokrýva spoločnosť Goodyear Dunlop približne 25 percent rozmerov s hodnotením BA.“ Goodyear Dunlop testuje svoje produkty vo svojej vlastnej testovacej základni v Luxembursku, vo Francúzsku a v Nemecku. Svoje produkty vyvíja vo vysoko sofistikovaných inovačných centrách v Colmar-Bergu v Luxembursku a v Hanau v Nemecku.

Na vrchole triedy

Silné stránky spoločnosti Goodyear Dunlop v oblasti vývoja pneumatík, ktoré majú vynikajúci výkon v rôznych kritériách výkonnosti, a nielen v troch kritériách uvedených na štítku, sa opäť preukázali v niekoľkých nedávnych testoch pneumatík uverejnených na jar tohto roka.

Pneumatika Dunlop Sport BluResponse v rozmere 195/65 R 15 91V je podľa popredného nemeckého motoristického magazínu Autobild podľa testov jednou z víťazných letných pneumatík roku 2013. Pneumatika Dunlop Sport BluResponse s rovnakým rozmerom zvíťazila aj v teste organizácie ACE Auto Club Europe a GTU, ktorá patrí k najväčším oficiálne uznávaným revíznym organizáciám nezávislých certifikovaných inšpektorov. V rovnakom teste získal najnovší produkt spoločnosti Goodyear, pneumatika EfficientGrip Performance, hodnotenie „veľmi odporúčame“. Magazíny pri testovaní pneumatík hodnotia výkon pneumatík na základe 15 a viac kritérií. 

Snímky: autor

menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
04. február 2023 16:30