Inokedy taký neškodný predmet, ako je veľká PET fľaša vody, naberie pri prudkom brzdení údernú silu boxera, ktorý sa na vás nemilosrdne vrhne váhou 75 kilogramov. Bohužiaľ neukotvených vecí, s ktorých následkami sa po nehodách vysporadúvajú lekári, býva vo vozidle viac. Na odistené zbrane sa menia batohy, telefóny, kľúče... „Stretli sme sa aj s vodičom, ktorý prevážal prepravku pohárov. Po náraze do stromu v 80-kilometrovej rýchlosti rozpárali poháre interiér auta, sedačky aj šoféra," opisuje Bořek Bulíček zo záchrannej služby Trans Hospital.
Aké zranenia hrozia práve od mobilov, tabletov alebo kľúčov?
Väčšinou sú to zranenia hlavy, tváre, rúk alebo hrudníka. Každá z tých vecí pri nehode alebo náraze vystrelí ako projektil. A keď telefón či tablet budeme držať v ruke? Väčšinou ich pri nehode v rukách neudržíte.
Veď moderný telefón neváži ani 150 gramov...
Lenže keď nastane nejaká kolízia, je našou prvotnou reakciou zľaknutie. A keď sa zľakneme, automaticky púšťame veci z rúk. Úplne inštinktívne sa snažíme zaprieť rukami o prístrojovú dosku alebo sa chytiť, a tým pádom okamžite pustíme, čo nám v tom bráni.
Držať telefón je za volantom zakázané, ale jesť či piť vodič môže. Nie je to pritom pre vodičovu koncentráciu ešte nebezpečnejšie?
Z pohľadu záchranára áno, pretože sa nám pomerne často ľudia po nehode priznajú, že práve jedlo alebo cigareta boli dôvod, prečo havarovali.
Pretože sa nesústredili na jazdu?
Presne tak, stane sa, že im spadne jedlo do lona a oni sa snažia očistiť alebo sa polejú. Časté sú obareniny od horúcej kávy, a to aj v malej rýchlosti alebo pri brzdení. Káva sa väčšinou vyleje do intímnych partií, čo je mimoriadne nepríjemné a tomu zodpovedá aj reakcia. Dosť vážne nehody sú spôsobené aj tým, že vodičovi spadne ohorok, začne ho hľadať a prestane si všímať premávku.
Flickr
StoryEditor