StoryEditor

Toyota bude testovať samojazdiaci model. Do mesta ho nasadia už budúci rok

28.10.2019, 10:07
Autor:
ČTKČTK
Po testovaní na uzavretom okruhu a dosiahnutí vynikajúcich výsledkov, postupuje Lexus LS (P4) do skúšobnej prevádzky v mestskej premávke.

Autonómne vozidlá sú pre automobilky čoraz dôležitejšou výzvou. V budúcnosti by totiž mohli výrazne odľahčiť dopravu a prispieť k nižšej nehodovosti na cestách.

Jednotlivé vozidlá by medzi sebou komunikovali a vytvárali tak celú dopravnú sieť nezávislú na ľudských zásahoch do riadenia. Všetko sú to zatiaľ len dohady a ideálne predstavy do vzdialených rokov.

​Automobilka Toyota však začne už budúce leto v Tokiu verejne testovať autonómne vozidlo na báze Lexusu LS pod označením P4. Testovacie vozidlo umožňujúce samostatnú jazdu bez zásahu vodiča bude od júla do septembra nasadené priamo v mestskej premávke formou "mobilita ako služba", oznámila japonská firma v tlačovej správe.

Verzia P4 sa objaví v rušnej a často upchatej tokijskej štvrti Odaiba. Štvrť poskytuje pre testovanie schopností autonómnej technológie Toyoty komplexné a náročné prostredie zahŕňajúce chodcov, dopravnú prevádzku, rôznorodú cestnú infraštruktúru a vysoké sklenené budovy.

Program bude otvorený širokej verejnosti a jeho účastníci budú vybraní zo zaregistrovaných záujemcov. V súlade s japonskými zákonmi bude vo vozidle vždy prítomný aj samotný vodič v úlohe zálohy pre prípadné núdzové manévre.

"Tým, že sme si dali tak náročnú výzvu v podobe autonómnej prevádzky v štvrti Odaiba, sme nasadili vysokú latku, ktorá si od nás žiada rýchle rozšírenie schopností našej technológie za krátku dobu," uviedol generálny riaditeľ Toyota Research Institute Gill Pratt.

​Toyota podrobila platformu P4 testovaniu v Spojených štátoch na vlastnom uzavretom testovacom okruhu v Ottawa Lake v štáte Michigan. Na okruhu simulovala tie najnáročnejšie infraštruktúrne podmienky štvrti Odaiba a jazdné scenáre, za ktorých bude P4 demonštrovať schopnosti autonómnej jazdy.

Až na výnimky, ktorými môže byť napríklad veľmi zlé počasie, husté sneženie a podobne, zvláda už autonómne vozidlo podľa automobilky všetko samostatne. A vie si poradiť dokonca aj v prípade, keď vyzve človeka k prevzatiu riadenia, ale ten na výzvu nereaguje. Potom auto samostatne bezpečne zastaví na krajnici cesty.

01 - Modified: 2023-03-28 09:35:00 - Feat.: - Title: Hroziť môže vážne poškodenie automobilu. Spoznáte významy kľúčových kontroliek? 02 - Modified: 2023-03-27 13:39:51 - Feat.: - Title: Šialená nehoda v Kalifornii: Auto po kurióznom náraze letelo niekoľko metrov vzduchom 03 - Modified: 2023-03-27 09:29:21 - Feat.: - Title: Ďalšia kauza Dieselgate na obzore? Tri štvrtiny dieselov podvádzajú, tvrdí štúdia 04 - Modified: 2023-03-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Tlak na emisie môže mať opačný efekt. Malé autá zmiznú, nahradia ich staré jazdenky, znie z Volkswagenu 05 - Modified: 2023-03-24 12:20:50 - Feat.: - Title: Muž na parkovisku letiska pri Kolíne nad Rýnom cielene narážal do ľudí, viacerí sa zranili
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. marec 2023 04:28