REUTERS/Wolfgang Rattay
StoryEditor

Francúzi vypli diaľničné nabíjačky. Dôvodom majú byť elektrické skraty​​, výrobca nesúhlasí

25.03.2020, 10:35
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Elektromobily to budú mať na európskych diaľničných koridoroch znova ťažšie. Francúzi vypli diaľničné nabíjačky a zdá sa, že väčšina z nich v najbližšom období ani neožije.

Elektromobily to budú mať na európskych diaľničných koridoroch znova ťažšie. Francúzi vypli diaľničné nabíjačky, ako sa navyše zdá, väčšina z nich v najbližšom období ani neožije.

Ide o rýchlonabíjačky francúzskej spoločnosti Izivia, ktoré boli súčasťou diaľničného projektu nabíjačiek Corri-Door. Dôvodom je údajne nespoľahlivosť nabíjačiek. Ich výrobca však tvrdí niečo úplne iné.

Spoločnosť Izivia prevádzkujúca 217 diaľničných rýchlonabíjačiek, ktoré sú súčasťou projektu Corri-Door, bojuje s vážnym problémom. Kvôli nebezpečenstvu elektrických skratov ich zo spomínaného počtu až 189 musela vyradiť z prevádzky.

Keďže všetky boli súčasťou diaľničnej siete a ich úlohou malo byť zabezpečenie spoľahlivej mobility elektrických áut na hlavných diaľničných ťahoch, majiteľom elektromobilov to spôsobuje vážne problémy.

Kvôli nabíjaniu preto musia často opúšťať hlavný ťah. Projekt Corri-Door totiž pozostával z rýchlonabíjacích staníc, ktoré mali týmto majiteľom elektrických áut zabezpečiť pohodlné a rýchle nabitie na dlhších trasách. To šetrí čas a zachováva hlavnú výhodu diaľnic, ktorou je bezpečný a najmä rýchly presun do cieľovej destinácie.

Vyradenie spomínaných 189 kusov rýchlonabíjačiek znamená, že na 13-tisíc kilometroch francúzskych diaľnic je momentálne k dispozícii len 60 nabíjačiek s výkonom presahujúcim 70 kW.

Spoločnosť Izivia sa odvoláva na nebezpečenstvo elektrického skratu, kvôli ktorému musela stanice dočasne odpojiť. Aj po vyriešení problémov si však hodlá nechať len 50 rýchlonabíjačiek. Zvyšné už neobnoví. Na vyhlásenie Izivie okamžite zareagoval výrobca spomínaných rýchlonabíjačiek, spoločnosť EVBox, ktorá informácie o nespoľahlivosti nabíjacích zariadení dementovala.

​V skutočnosti totiž šlo len o dva prípady z roku 2019 (apríl a jún 2019), pričom po dôkladnom prešetrení príčin elektrických skratov prišli na zanedbanú údržbu a nedodržanie pravidiel inštalácie a užívania zo strany prevádzkovateľa. Zároveň navrhla opatrenia, ako podobným zlyhaniam v budúcnosti predísť.

EVBox dodal nabíjacie stanice pre Iziviu ešte v rokoch 2014 a 2015, v poslednom období však pracovníci EVBoxu zaznamenali zanedbanú údržbu zo strany súčasného prevádzkovateľa.

Podľa oficiálneho vyhlásenia spoločnosti EVBox sa Iviziu pokúšali kontaktovať a pomôcť s údržbou. Nakoniec k nej však nedošlo, Izivii totiž za dva roky končí koncesia na poskytovanie nabíjacích služieb.

Nech je však dôvod odstávky rýchlonabíjacích diaľničných staníc akýkoľvek, faktom zostáva, že na francúzskych diaľniciach to budú mať až do vyriešenia súčasného stavu francúzski vodiči elektromobilov podstatne zložitejšie, než tomu bolo doteraz.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2024-07-20 13:39:00 - Feat.: - Title: Výrobcovia šampanského volajú po znížení produkcie po poklese tržieb 02 - Modified: 2024-07-20 12:50:41 - Feat.: - Title: Francúzsko odsúdilo verdikt ruského súdu, ktorý uložil Gershkovichovi 16-ročný trest 03 - Modified: 2024-07-20 09:09:50 - Feat.: - Title: Pred 70 rokmi ukončilo francúzsku kolonizáciu Vietnamu ženevské prímerie 04 - Modified: 2024-07-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Urastené Mitsubishi chystá svoj debut. Príde do Európy, pohon však bude kompromisom 05 - Modified: 2024-07-19 16:15:05 - Feat.: - Title: Ďalšie znižovanie sadzieb podporili dvaja predstavitelia ECB, guvernér severskej krajiny má však obavy
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
20. júl 2024 21:40