StoryEditor

Vandali chceli na Tesle odkopnúť nabíjačku. Šikovný systém auta ich však odhalil​

17.01.2020, 10:27
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Podľa dostupných informácií záznam neskôr pomohol k identifikácii páchateľov, ktorí za to boli následne potrestaní.

Sentry Mode je nedávno predstavenou bezpečnostnou aplikáciou elektromobilov Tesla, ktorá po vyhodnotení situácie sama uloží záznam z kamier nainštalovaných na vozidle a preventívne natočí svoj interiér aj okolie auta. Po necelom roku jeho fungovania sa tak do sveta dostávajú autentické videá zlodejov, či vandalov v praxi. 

Tento konkrétny prípad sa odohral 9. januára 2020 v americkom meste hazardu, v Las Vegas. Tesla 3 parkujúca v podzemných garážach budovy známej ako Casino Park MGM bola o druhej nadránom vyrušená trojicou mladých ľudí. Dvom z nich na elektromobile napojenom na nabíjačku evidentne niečo vadilo.

Prvý chcel auto otvoriť, druhý sa následne pokúsil nabíjačku nevyberaným spôsobom „odpojiť“. Hoci im nič z toho nakoniec nevyšlo, bezpečnostný softvér Sentry Mode si ich počínanie všimol a celý incident relatívne kvalitne natočil a zaznamenal.

Na neštandardnú situáciu stihol prostredníctvom mobilného telefónu navyše upozorniť aj majiteľa Tesly, ktorý v tom čase údajne doma spal. Krátko po zavedení tejto funkcie zaplavili internet prvé, údajne autentické videá z krádeží a vandalstva na elektrických Teslách.

Väčšina z nich bola pravdepodobne zinscenovaná a slúžili ako reklama pre tento systém, pravdou však je, že Sentry Mode ukazuje nové možnosti palubnej elektroniky schopnej aspoň čiastočne ochrániť vaše auto.

​Že pri niečo podobnom neostane len Tesla, je jasné už teraz, rovnako ako to, že okrem vývojárov v automobilkách usilovne pracujú aj „programátori“ na druhej strane barikády a vymýšľajú triky, ako Sentry Mode oklamať, či na diaľku znefunkčniť.

Na to si však musíme zvyknúť, ochrana nových áut je už dávno viac súboj IT odborníkov, než „odvážnych“ chlapov vylamujúcich zámky, či tyče na radiacich pákach so zasahujúcimi policajtmi. Tak, či tak, s rozvojom nových technológií a online prostredia sa môžeme v budúcnosti tešiť na nové, doteraz vôbec netušené formy zabezpečenia áut.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2024-02-29 13:00:00 - Feat.: - Title: Retro Renault vstal z mŕtvych. Podrží vám aj bagetu, štýlových riešení má na rozdávanie 02 - Modified: 2024-02-29 10:39:36 - Feat.: - Title: Kúpa jazdenky vás môže vyjsť draho. Ako predísť problémom a čo treba skontrolovať? 03 - Modified: 2024-02-28 16:36:52 - Feat.: - Title: Rím rokuje s americkou Teslou aj s tromi čínskymi podnikmi o výrobe áut v Taliansku 04 - Modified: 2024-02-28 12:45:00 - Feat.: - Title: Dopravné značky, ktoré musia poznať všetci vodiči. Zvládnete kvíz bez jedinej chyby? 05 - Modified: 2024-02-28 10:00:00 - Feat.: - Title: Predsudky dajte bokom: Toto sú najlepšie elektromobily na súčasnom trhu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. február 2024 18:44