StoryEditor

Lamborghini, VW, Porsche i Audi padli na dno oceánu. Vrak lode s luxusnými autami sa potopil

03.03.2022, 13:04
Autor:
ČTKČTKrperpe
Loď Felicity Ace, smerujúca s tisíckami áut z nemeckého Emdenu do amerického prístavu Davisville, padla po rozsiahlom požiari ku dnu.

Asi 400 kilometrov od Azorských ostrovov sa v utorok potopila loď, ktorá viezla na svojej palube zhruba štyritisíc automobilov rôznych značiek najmä z koncernu Volkswagen, vrátane luxusných vozidiel Porsche, Audi, Bentley či Lamborghini. Informovala o tom agentúra Reuters.

Loď v polovici februára v Atlantiku pri ceste z Nemecka do Spojených štátov zachvátil rozsiahly požiar, ktorý trval do náročného uhasenia dlhšie ako týždeň. Posádka sa však evakuovala ešte v prvý deň vypuknutia požiaru, nikto pri tomto incidente nebol zranený.

„Znečistenie mora kvôli úniku paliva sme zatiaľ nezaznamenali, na mieste zostávajú ďalej tímy, ktoré budú situáciu monitorovať,“ povedal agentúre Bloomberg Pat Adamson, hovorca firmy MOL Ship Management, odbočky japonskej rejdarskej spoločnosti Mitsui O.S.K. Lines, ktorá 200 metrov dlhé plavidlo prevádzkovala.

Loď Felicity Ace, ktorá plávala cez Atlantik pod panamskou vlajkou, bola na ceste z nemeckého Emdenu do amerického prístavu Davisville.

 Ide o loď z roku 2005 a so svojou veľkosťou zhruba troch futbalových ihrísk, dĺžkou 200 metrov a šírkou 32 metrov, sa už vo februári podľa veliteľa portugalského námorníctva nepredpokladalo, že by sa ju podarilo odtiahnuť do prístavu na Azoroch. 

Reuters

​Požiar na nej vypukol zo zatiaľ nezistených príčin 16. februára a trval asi do 24. februára. Niektoré vozidlá mali v sebe zabudovanú i lítium-iónové batérie, čo podľa jednej z teórií prispelo k požiaru a minimálne ho i predĺžilo.

Požiar elektrifikovaných alebo plne elektrických áut sú z pohľadu hasenia podstatne zložitejšie, nehovoriac o nutnosti umiestniť ich do "karantény" z dôvodu možného opätovného vznietenia.

Prevážané vozidlá mali podľa skorších správ hodnotu asi 401 miliónov dolárov. Vozidlá boli poistené, ale podľa odhadu expertov spoločnosti Russell Group vznikla výrobcovi škoda najmenej 155 miliónov dolárov. Ako sme prednedávnom informovali, Russell Group vo svojich prepočtoch počíta s celkovou hodnotou áut na palube.

To znamená, že vyčíslená škoda počíta s variantom, že stratené či zničené boli všetky prevážané autá. Suma naprieč všetkými spomínanými značkami však môže byť ešte vyššia. Experti odhadujú, že ďalšie automobilky by popri materskom Volkswagene mohli kvôli požiaru prísť zhruba o 216 miliónov eur.

01 - Modified: 2023-05-26 13:08:12 - Feat.: - Title: Česká polícia obvinila muža, ktorý založil požiar v Českom Švajčiarsku 02 - Modified: 2023-05-26 11:39:47 - Feat.: - Title: Poistka nemusí pokryť škody. Poradíme, ako jazdiť v daždi a vyhnúť sa aquaplaningu 03 - Modified: 2023-05-26 09:44:29 - Feat.: - Title: Zmätený môže zostať i skúsený vodič. Dokážete zareagovať na pokyny policajta? 04 - Modified: 2023-05-25 14:38:32 - Feat.: - Title: VIDEO: Ukrajinci ukázali útok dronov na ruskú loď pri Bospore. Vyvracajú tvrdenia Moskvy 05 - Modified: 2023-05-25 11:02:53 - Feat.: - Title: Kuvajtské peklo navždy poškodilo krajinu. V jednej z najväčších ekologických katastrof horeli ropné vrty a jazerá desať mesiacov
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
26. máj 2023 17:23