StoryEditor

Slováci uspeli, nastupuje Čína. Firma kúpila exkluzívne práva na lietajúce auto AirCar

28.03.2024, 11:04
Autor:
ČTKČTKrperpe
  • Významný projekt lietajúceho auta AirCar, z dielne slovenskej firmy, teraz smeruje v podobe licencií do rúk Číňanov.
  • Získané financie pritom môžu celý projekt lietajúceho slovenského auta výrazne posunúť vpred. 
  • Zrýchliť by sa vďaka tomu mala aj príprava slovenskej výroby pre európsky a americký trh.

Projekt lietajúceho auta zo Slovenska na seba strhol veľkú pozornosť sveta a mal byť prelomom v doprave, ktorá by sa z ciest presunula čiastočne aj do vzduchu. Najskôr išlo o projekt AeroMobil, na čele s nitrianskym vynálezcom Štefanom Kleinom a investorom Jurajom Vaculíkom. Po nezhodách však v roku 2016 Klein odišiel a vrhol sa do vlastného projektu AirCar, ktorí dotiahol až do štádia, kedy svoj výtvor dostal na viac ako pol hodinu do vzduchu a preletel medzi dvoma slovenskými letiskami.

Po rokoch vývoja, testovania a čerpania financií od investorov sa však ani tento revolučný nápad uvedenia do masovejšej výroby stále nedočkal. Oproti AeroMobilu však projekt stále žije, napreduje a Klein teraz dokonca posúva svoje dielo do rúk Číňanom, čo predstavuje veľký úspech a zisk množstva financií na ďalšie kroky vpred.

image

Slovenské lietajúce auto končí. AeroMobil sa sám posiela do konkurzu, zdroje vyschli

Tamojšia spoločnosť Hebei Jianxin Flying Car Technology totiž kúpila exkluzívne práva na výrobu a používanie technológie slovenského lietajúceho auta AirCar v rámci bližšie neurčenej oblasti. Uviedol to server britskej spravodajskej televízie BBC, odvoláva sa na oznámenie spoluzakladateľa spoločnosti KleinVision Antona Zajaca, ktorého firma AirCar vytvorila.

Finančné podmienky síce oficiálne neboli zverejnené, no podľa informácií Denníka E ide o sedemmiestnu čiastku a licencia bola predaná za zhruba rovnakú cenu, ako doteraz stál celý vývoj AirCaru v objeme dvoch miliónov eur. Investície sa teda hneď prvou zmluvou vrátili a impulz by mal zrýchliť aj prípravu slovenskej výroby pre európsky a americký trh, ktorá by mohla odštartovať už asi o rok.

image

Lietajúce auto AirCar

FOTO: TASR

AirCar poháňaný motorom od značky BMW a bežným palivom v roku 2021 uletel 35 minút medzi dvoma slovenskými letiskami. Na vzlet a pristátie využíval vzletové a pristávacie dráhy, pričom premena automobilu na lietadlo trvala iba niečo cez dve minúty. AirCar získal od slovenského dopravného úradu osvedčenie o letovej spôsobilosti v roku 2022 a na začiatku tohto roka sa vozidlo objavilo aj vo videu, ktoré zverejnil svetoznámy youtuber Mr Beast.

Čína už stála na čele vývoja elektromobilov a teraz aktívne vyvíja riešenie pre lietajúcu dopravu. Vo februári uskutočnila firma Autoflight skúšobný let dronu na prepravu cestujúcich medzi mestami Šen-čen a Ču-chaj. Cesta, ktorá autom trvá tri hodiny, trvala dronu 20 minút, lietadlo však bolo bez cestujúcich.

image

Lietajúce auto AirCar

FOTO: TASR

Vlani čínska firma eHang získala od čínskych úradníkov certifikát bezpečnosti pre svoje elektrické lietajúce taxi. Na rozdiel od lietadiel podobným dronom však AirCar nevzlieta a nepristáva vertikálne a potrebuje pristávaciu dráhu. Pre túto formu dopravy stále existujú značné prekážky v oblasti infraštruktúry, regulácie a prijatia technológie verejnosťou.

Celosvetové pokusy o reguláciu tohto odvetvia priniesli skôr množstvo nových otázok. „V tomto ohľade môže história Západu niektoré veci spomaľovať, pretože je tu trochu pokušenia snažiť sa vtesnať tieto nové stroje do starých kategórií,“ povedal BBC konzultant z odvetvia letectva Steve Wright.

image

Je mi ľúto, Európa. Majú lepšiu ponuku, konštatujú kupujúci čínskych elektromobilov​

„Čína by v tom mohla vidieť príležitosť, ako sa dostať dopredu,“ dodal. Podobné obavy sa kedysi týkali elektromobilov, pri ktorých sa Čína stala lídrom svetového trhu. Predaj technológie slovenského AirCaru by mohol vyvolať otázky, či sa Čína nechystá urobiť to isté s lietajúcimi autami.

01 - Modified: 2024-03-15 10:15:00 - Feat.: 1 - Title: Problémy s peniazmi, ale aj kvalitou áut. Ani druhý pokus automobilky Fisker nevychádza 02 - Modified: 2024-03-08 10:51:07 - Feat.: 1 - Title: Kórejská automobilka mení názov a štartuje elektrickú éru. Prvý model k nám príde na jar 03 - Modified: 2024-03-04 10:20:00 - Feat.: 1 - Title: Špičková Tesla Roadster je stále v hre. Na stovku zrýchli za sekundu, príde tento rok 04 - Modified: 2024-03-27 12:45:00 - Feat.: 1 - Title: Modernizovaná Škoda Octavia je už na Slovensku. Cenovkou mnohých určite poteší 05 - Modified: 2024-03-27 10:30:46 - Feat.: 1 - Title: Návrat do lavíc autoškoly: Zvládnete náročné otázky v kvíze pre začínajúcich vodičov? 06 - Modified: 2024-03-25 10:10:00 - Feat.: 1 - Title: Má ešte španielsky Seat budúcnosť? Minulý rok bol najlepší v histórii, toto sú jeho plány
01 - Modified: 2024-12-02 15:57:20 - Feat.: - Title: USA predstavili nové reštrikcie na vývoz čipových technológií do Číny. Peking opatrenia kritizoval 02 - Modified: 2024-12-02 10:14:46 - Feat.: - Title: Google Mapy budú bližšie spolupracovať s Wazeom. Navigácia vylepší systém hlásení incidentov 03 - Modified: 2024-12-02 09:29:37 - Feat.: - Title: Slovensko na čele ďalšieho nechceného rebríčka. K lekárom chodíme najčastejšie spomedzi krajín vyspelého sveta 04 - Modified: 2024-12-02 09:42:56 - Feat.: - Title: Spoznáte miesta na Slovensku na základe jednej fotografie? Otestujte sa v našom kvíze, zvládnu ho len skutoční znalci našej krajiny 05 - Modified: 2024-12-01 09:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Pozrite sa, aké originálne ŠPZ-tky brázdia naše cesty. Z niektorých pôjdete do kolien, niektoré sú dosť trápne
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. december 2024 17:36