Veľké množstvo soli síce pomáha vodičom v zimnom období, predchádza tvorbe a odstraňuje námrazu na vozovke, no zároveň sa podpisuje na kovových častiach karosérií a to nie v práve peknom svetle. Tento problém súvisí najmä so staršími vozidlami, ktoré majú podstatne viac "odhalených" častí karosérie.
Soľ používaná na posyp našich ciest sa skladá prevažne zo stolovej alebo kamennej soli, no obsahovať môže i prírodné minerály ako síran vápenatý, síran horečnatý alebo íl. Používaný je taktiež napríklad chlorid vápenatý, chlorid horečnatý, a občas tiež minerál kainit.
Okrem toho, že by sme nemali nechávať auto v zimnom období dlho znečistené, treba dbať aj na správny postup umývania. Ten si môžete pozrieť v stručnej galérii vyššie, kde rozoberáme základy, ktorými znížite šancu na poškodenie laku auta. Určite odporúčame používať najmä bezkontaktné umývacie linky alebo vziať umývanie doslova do vlastných rúk.
Na čerpacích staniciach často osádzané automatizované linky sú síce najrýchlejším dostupným riešením (najmä na podvozok majú skvelé a účinné programy), no počas zimy sa na aute zachytávajú i čiastočky soli, kamienky a hrubá špina, ktorú úvodné opláchnutie vodou nemusí dostatočne odstrániť. Spolu s kefami potom kamienky obrusujú lak auta a vytvárajú nepekné škrabance, ktoré odstránite jedine preleštením auta.
Na úvod auto poriadne umyte vysokým tlakom, aby sa z karosérie odstránila hrubá špina. Na auto potom nastriekajte aktívnu penu a kefou jednotlivé časti jemne umyte. Ubezpečte sa, že je kefa čistá, prípadne použite vlastnú umývaciu rukavicu.
Pochopiteľne, vo veľkých mrazoch je dôležité auto dôkladne poutierať, aby ste ráno neboli prekvapení z primrznutých dverí k tesneniu. Rovnako je potrebné brať do úvahy, že teplotné šoky laku i sklu neprospievajú a tak voľte pri umývaní len mierne teplejšiu vodu.
Po umývaní odporúčame siahnuť aspoň po voskovaní priamo v programoch bezkontaktnej linky, keďže aktívna pena ponechá lak vozidla takmer úplne bez ochrany.
Problémom s hrdzavením sa vyhnete aj profesionálnym aplikovaním vosku odborníkom ešte pred začiatkom zimy, čo zároveň uľahčí aj ďalšie umývanie počas zimnej sezóny. Pre majiteľov luxusných áut je tu i možnosť zvoliť drahšiu keramickú ochranu, ktorá karosériu zakonzervuje.