sneh, počasie, kalamitaTASR
StoryEditor

Poradíme vám, na čo určite nezabudnúť pred cestou na lyžovačku

25.01.2019, 10:00
Autor:
TASRTASR
Rodinná lyžovačka s deťmi sa dá zvládnuť aj bez stresu. Rodičia by ešte pred cestou mali skontrolovať technický stav vozidla, poistiť seba aj svoje deti, a taktiež by nemali zabudnúť ani na zimnú výbavu auta, ako napríklad zimné reťaze.

Nie je nič horšie, ako keď počas jazdy zasneženými kopcami či zahustenou diaľnicou vodič zistí, že sa mu minula zmes do ostrekovačov, stierače nestierajú súvisle, alebo v prípade defektu v aute chýba náhradná pneumatika.

Dobré je preto skontrolovať vozidlo ešte pred cestou. "Potrebné je skontrolovať najmä stav a funkčnosť bŕzd, tlmičov, stav autobatérie, ďalej funkčnosť svetiel, stieračov, ako aj stav kvapalín," spresňuje Vladimír Guštafik zo spoločnosti Business Lease Slovakia.

Vodiči by nemali zabúdať ani na zimnú výbavu a to nielen na kopec. V aute totiž pred cestou na lyžovačku nesmú chýbať zimné reťaze, lopatka či metlička na odhrabanie snehu. V prípade nasneženia totiž hrozí za neočistené vozidlo pokuta.

​Pred cestou najmä na zahraničnú lyžovačku je potrebné skontrolovať si tiež aktuálnosť kontaktov na asistenčnú službu, ktorá by mala byť k dispozícii nonstop v každej krajine, ale aj na slovenské konzulárne oddelenie v danej krajine.

Dobré je overiť si aj platnosť zelenej karty. "Tá potvrdzuje medzinárodné poistenie zodpovednosti za škodu a najmä pri nečlenských krajinách únie sa môže stať, že vás bez nej do krajiny ani nepustia," upozorňuje Guštafik. V aute je nutné mať aj tlačivo správy o nehode.

Vodiči by v každom prípade mali prispôsobiť jazdu stavu vozovky a poveternostným podmienkam, nakoľko v zime sa jazdí podstatne inak, než v letných mesiacoch.

"Vodič by mal byť vždy plne koncentrovaný na jazdu. Moment nepozornosti ho môže stáť život," upozorňuje Guštafik. Ideálne je robiť si prestávky každé dve hodiny aspoň na 15 minút, kedy sa vyvetráte na čerstvom vzduchu a natiahnete. Ak rodina patrí k nočným cestovateľom s deťmi, nie je dobré vydávať sa na dlhú cestu bez predošlého niekoľkohodinového spánku.

​Cesta by však nemala byť nudná pre deti, rodičia by na to mali taktiež myslieť už vopred. Pomôže, ak si pre deti pripravia hry či maľovanky, ktorými si cestu autom môžu ratolesti krátiť.

Ak dôjde k poistnej udalosti, jej priebeh je nutné riadne zdokumentovať bez ohľadu na to, či vodič privolá políciu, alebo nie. Privolať ju je potrebné, ak sa nedá odhadnúť výška škody, či určiť vinník.

"Vodičov inštruujeme, aby zavolali políciu vždy, keď je predpokladaná škoda vyššia ako štyritisíc eur. Prípadne aj v prípadoch, ak ju nevedia odhadnúť, alebo vodičovi spôsobil škodu niekto iný," dodáva odborník spoločnosti Business Lease.

01 - Modified: 2022-09-28 09:11:09 - Feat.: - Title: Toto je prvé BMW M svojho druhu. Obor bude najvýkonnejším modelom v histórii značky 02 - Modified: 2022-09-28 11:59:10 - Feat.: - Title: Francúzi vylepšili drobca z Trnavy. Vďaka upravenej technike dosiahne i väčší dojazd 03 - Modified: 2022-09-27 11:33:37 - Feat.: - Title: Povinnosť, ktorú slovenskí vodiči úplne ignorujú. Môže sa to pre nich skončiť fatálne 04 - Modified: 2022-09-28 06:00:00 - Feat.: - Title: Nechceš doma mrznúť? Z letiska pár kilometrov od Bratislavy sa dostaneš rýchlejšie do nových destinácií 05 - Modified: 2022-09-27 09:45:32 - Feat.: - Title: Popularita stúpa. Čínska ofenzíva elektroáut prevalcuje Európu, varuje analýza
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
28. september 2022 22:16