Zo segmentu športovo-úžitkových modelov prichádza medzi kandidátov aj "ľudová" Dacia Duster.HN/Radoslav Petrík
StoryEditor

Vyberáte auto do firmy? Dôležitá nie je len cena, ale aj celkové náklady

23.01.2020, 10:05
Autor:
TASRTASR
Jednotný vzorec na optimálny firemný vozový park v podstate neexistuje. Každá firma je totiž individuálna a tak k treba aj pristupovať aj k zriadeniu vozového parku.

Hotovosť, finančný lízing či spotrebný úver alebo operatívny lízing sú dostupné spôsoby financovania, ktoré môžu majitelia firiem využiť, ak chcú zriadiť vo firme vozový park.

Kým pri prvých dvoch možnostiach potrebujú vstupný kapitál na kúpu či akontáciu, pri operatívnom lízingu platia podnikatelia len prenájom. O cene pritom rozhoduje typ vozidla, doba prenájmu, počet najazdených kilometrov, ale aj to, kto sa o vozidlo bude počas prenájmu starať, či veľkosť a bonita firmy.

Firemný vozový park je dnes základnou výbavou takmer každého podniku, no ak si ho firma obstará za hotovosť, prichádza o peniaze, ktoré mohla efektívnejšie investovať do ďalšieho rozvoja svojho biznisu.

​O časť financií majitelia firiem prichádzajú aj pri úvere či finančnom lízingu, kde musia zložiť akontáciu. A aj keď vozidlo nakoniec firma vlastní, ostávajú jej starosti s jeho manipuláciou, na ktoré musí vyčleniť kapacity interných ľudí.

"Tie sú často finančne náročnejšie, ako keby si vozový park firma zaobstarala cez operatívny lízing. Nejde totiž len o financovanie vozidla, majiteľ firmy získava aj samotný servis a zabezpečenie všetkých súvisiacich služieb," vysvetľuje Michal Duška, obchodný riaditeľ spoločnosti Arval Slovakia.

"Práve táto dodávaná starostlivosť o vozidlá vychádza lacnejšie, ako keď na to firma využíva vlastných ľudí, ktorí autá musia do servisu odviezť, chodiť s nimi a pravidelne sa o ne starať," dodáva Duška.

​Jednotný vzorec na optimálny firemný vozový park však neexistuje. Každá firma je totiž individuálna a tak treba pristupovať aj pri nastavovaní firemnej fleetovej politiky a zabezpečení vozidiel do firmy.

Základný parameter, ktorým by sa majitelia firmy mali riadiť sú takzvané „total cost of ownership“ - (TCO). Ide o celkové náklady, ktoré neberú do úvahy len cenu vozidla, ale aj všetky ostatné náklady spojené s vozovým parkom, čiže napríklad servis, pneumatiky, poistenie, prevádzkové náklady prípadne iné dane a poplatky.

Vtedy sa môže stať, že vozidlo, ktoré je vo finále drahšie, vyjde firmu na základe skúmaného TCO menej ako iné, lacnejšie vozidlo. Základné vstupné parametre, ktoré do kalkulácie pri obstarávaní vozidiel pritom vstupujú, sú konfigurácia vozidla, plánovaný ročný nájazd a doba, na ktorú si majiteľ firmy plánuje vozidlo prenajať.

"Aj keď pri operatívnom lízingu nie je potrebný vstupný kapitál, pretože ide o nájom, ide stále o spôsob financovania vozidla, pri ktorom dodávateľ posudzuje vašu schopnosť splniť si finančné záväzky. Pri malej firme totiž hrozí vyššie riziko, že nebude schopná svoje záväzky splácať. Aj tu sa však treba pozrieť na celkové náklady firmy pri komplexnej správe vozového parku," tvrdí expert.

"U klientov skúmame, koľko času venujú jednotlivým činnostiam, či sa o vozidlá stará interný človek alebo službu "outsourcujú", prípadne sa o to vôbec nestarajú a pneumatiky majú uložené niekde v garáži. Ak nám klient dodá relevantné vstupy, vieme mu vypočítať a poradiť, či sa mu operatívny lízing oplatí alebo nie," uzatvára Duška.

01 - Modified: 2023-10-02 12:15:00 - Feat.: - Title: Ako Európska únia oklamala Nemecko. Palivo pre zakázané spaľováky bude iba teóriou 02 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Špinavé tajomstvo Tesly. Supernabíjačky napĺňajú baterky z dieselového agregátu​ 03 - Modified: 2023-09-29 10:11:49 - Feat.: - Title: Pred 75 rokmi sa zrodila značka Honda. Dnes je najväčším výrobcom motorov na svete 04 - Modified: 2023-10-02 09:25:00 - Feat.: - Title: Úsporné SUV od Audi je takmer ideálne. Oproti konkurencii má však jeden nedostatok 05 - Modified: 2023-09-28 13:15:00 - Feat.: - Title: Škoda zverejnila prvé „odhalené“ skice očakávanej novinky. Ako má vyzerať Kodiaq?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
03. október 2023 05:36