StoryEditor

Toto je sedem kľúčových vecí, na ktoré myslite pred cestou autom na dovolenku

06.07.2021, 13:10
Aby ste mali kľudnú a bezpečnú dovolenku, pripravili sme krátky sumár toho, na čo treba myslieť pred dlhšou cestou autom - napríklad na dovolenku.

Zostať trčať niekde na diaľnici uprostred cesty v horúcich letných dňoch alebo pokúšať sa skontaktovať s tamojšími servismi nie je nič príjemné. Ešte pred samotným vycestovaním za vytúženým oddychom na dovolenku upriamte pozornosť na auto, s ktorým sa tam plánujete dostať. 

Väčšinu zvládnete aj sami, nezaberie vám to veľa času a môže ušetriť množstvo zbytočných starostí i nervov. Na dovolenku sa predsa ide so zámerom relaxovať, nie riešiť problémy s nefunkčnom batériou, nedostatkom oleja, nesprávne pracujúcimi brzdami alebo chýbajúcou povinnou výbavou či nesprávnymi dokumentami. Na čo všetko by ste teda nemali pri kontrole auta zabudnúť?

Povinná výbava a platnosť dokladov

Absolútnym základom by mala byť kompletná povinná výbava vozidla a zároveň kontrola všetkých potrebných dokumentov. Podľa vyhlášky si teda overte prítomnosť autolekárničky, homologizovaného výstražného trojuholníka (schválený podľa predpisu EHK č. 27), reflexného odevu (najlepšie pre každého pasažiera) a náhradného rezervného kolesa alebo aspoň sady na opravu defektu či obutie runflat pneumatík.

Odporúčané je však pribaliť si (vzhľadom aj na dĺžku cesty) taktiež dostatočnú zásobu pitnej vody, občerstvenie, destilovanú vodu, náhradné rúška/respirátory a rovnako tak hasiaci prístroj (niekde povinný, dostupný v najrôznejších veľkostiach i cenách), ťažné lano a pracovné rukavice. 

Následne by rozhodne nemali chýbať vo vašej „priehradke“ doklady ako vodičský preukaz, občiansky preukaz alebo pas, "zelená karta" (doklad o platnom PZP vozidla), osvedčenie o evidencii vozidla (techničák) a doklady preukazujúce platnú emisnú a technickú kontrolu. Skontrolujte si tiež dokumenty, potrebné pre jazdu v jednotlivých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. 

...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-06 11:30:04 - Feat.: - Title: Plánujete kúpiť ojazdený elektromobil? Toto sú najdôležitejšie veci, ktoré berte do úvahy 02 - Modified: 2022-08-05 12:57:49 - Feat.: - Title: Dosiahnu revolúciu v autopriemysle? Nemecká firma skúša šťastie s doteraz nevhodným riešením 03 - Modified: 2022-08-05 10:10:56 - Feat.: - Title: Drsné SUV chce v Európe zamiešať karty. Obľúbená kórejská novinka má však háčik 04 - Modified: 2022-08-04 12:26:49 - Feat.: - Title: Nemecko chce „zlacniť“ elektromobily. Dosiahnuť to má daňami na spaľovacie autá​ 05 - Modified: 2022-08-07 08:00:00 - Feat.: - Title: Nebavilo ju platiť účty, preto začala žiť v aute. Sprchuje sa vo fitku a používa verejné toalety. Vraj je teraz šťastnejšia
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
08. august 2022 01:04