StoryEditor

Toto je sedem kľúčových vecí, na ktoré myslite pred cestou autom na dovolenku

06.07.2021, 13:10
Aby ste mali kľudnú a bezpečnú dovolenku, pripravili sme krátky sumár toho, na čo treba myslieť pred dlhšou cestou autom - napríklad na dovolenku.

Zostať trčať niekde na diaľnici uprostred cesty v horúcich letných dňoch alebo pokúšať sa skontaktovať s tamojšími servismi nie je nič príjemné. Ešte pred samotným vycestovaním za vytúženým oddychom na dovolenku upriamte pozornosť na auto, s ktorým sa tam plánujete dostať. 

Väčšinu zvládnete aj sami, nezaberie vám to veľa času a môže ušetriť množstvo zbytočných starostí i nervov. Na dovolenku sa predsa ide so zámerom relaxovať, nie riešiť problémy s nefunkčnom batériou, nedostatkom oleja, nesprávne pracujúcimi brzdami alebo chýbajúcou povinnou výbavou či nesprávnymi dokumentami. Na čo všetko by ste teda nemali pri kontrole auta zabudnúť?

Povinná výbava a platnosť dokladov

Absolútnym základom by mala byť kompletná povinná výbava vozidla a zároveň kontrola všetkých potrebných dokumentov. Podľa vyhlášky si teda overte prítomnosť autolekárničky, homologizovaného výstražného trojuholníka (schválený podľa predpisu EHK č. 27), reflexného odevu (najlepšie pre každého pasažiera) a náhradného rezervného kolesa alebo aspoň sady na opravu defektu či obutie runflat pneumatík.

Odporúčané je však pribaliť si (vzhľadom aj na dĺžku cesty) taktiež dostatočnú zásobu pitnej vody, občerstvenie, destilovanú vodu, náhradné rúška/respirátory a rovnako tak hasiaci prístroj (niekde povinný, dostupný v najrôznejších veľkostiach i cenách), ťažné lano a pracovné rukavice. 

Následne by rozhodne nemali chýbať vo vašej „priehradke“ doklady ako vodičský preukaz, občiansky preukaz alebo pas, "zelená karta" (doklad o platnom PZP vozidla), osvedčenie o evidencii vozidla (techničák) a doklady preukazujúce platnú emisnú a technickú kontrolu. Skontrolujte si tiež dokumenty, potrebné pre jazdu v jednotlivých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. 

...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-24 14:00:02 - Feat.: - Title: Vyššia o desiatky percent: Spotreba áut na papieri nezodpovedá realite, ukazuje štúdia 02 - Modified: 2024-04-24 09:16:15 - Feat.: - Title: „Otec“ moderných škodoviek smeruje k Číňanom. Slovák dohliadne aj na tvary MG 03 - Modified: 2024-04-23 19:25:08 - Feat.: - Title: Fínsko stojí po vstupe do NATO na frontovej línii. Dĺžka hraníc s Ruskom sa zdvojnásobila 04 - Modified: 2024-04-23 12:00:00 - Feat.: - Title: Keď začínajú drahé problémy: Čo nerobiť s turbomotorom a ako sa prejavujú problémy? 05 - Modified: 2024-04-23 09:10:00 - Feat.: - Title: Opel odhalil kompletne prepracované rodinné SUV. Väčšie, štýlovejšie a nielen elektrické
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
25. apríl 2024 06:54