Máte záujem o zisk vodičského oprávnenia? Jednou zo základných povinností je absolvovanie kurzu prvej pomoci, vďaka čomu budete vedieť správne, rýchlo a pokiaľ je to možné i s chladnou hlavou zaistiť základné životné funkcie osôb v prípade nehody. Vedomosti a schopnosti vám však môžu padnúť vhod aj v bežnom živote – úraz si nevyberá.
Nikdy teda neviete, kedy sa ocitnete v krízovej situácii, kedy bude potrebovať pomoc váš blízky alebo náhodná osoba pri prechádzke parkom či ceste z roboty. Život je nevyspytateľný a ovládanie aspoň úplných základov môže často rozhodovať o tom, či dotyčný bude žiť alebo nie. Ak je prvá pomoc podaná včas a správne bezpochyby zachráni nejeden ľudský život a stabilizuje zdravotný stav do príchodu lekárskej či záchrannej služby.
Môže sa však stať, že v tak stresovej situácii zrazu vôbec neviete, čo máte robiť a stratíte hlavu. Zostanete v šoku a v podstate nedokážete nič vykonať. Je to prirodzené, no dôležité je vedieť sa cez to dostať a zamerať sa na pomoc druhému. V našom kvíze si preto zopakujte niektoré absolútne základy, situácie a postupy, ako je v prípade potreby nutné sa zachovať.
Aj keď poskytnutie prvej pomoci nie je zakotvené v legislatíve priamo ako povinnosť, pri jej úmyselnom neposkytnutí môžete byť dokonca i potrestaní. Výška trestu je pritom definovaná v zákone, podľa ktorého je neposkytnutie pomoci trestným činom. Samozrejme, v prvom rade je nutné prihliadať na svoju vlastnú bezpečnosť, ak totiž vpadnete i vy do ohrozenia, nikomu tým vo finále vôbec nepomôžete.
Patrí sem napríklad riziko zasiahnutia elektrickým prúdom, popálenie od ohňa či žieraviny, utopenie, či výbuch horľavín a ďalšie. Mimochodom, ak ste v poskytovaní prvej pomoci absolútny laik a na nič si netrúfate, za poskytnutie prvej pomoci sa považuje aj bezodkladné privolanie zdravotnej pomoci. Okrem toho, dispečer vám následne môže šikovne poradiť postup. Od vodičov, zdravotníkov alebo športových inštruktorov sa však očakáva aktívny zásah – absolvovali totiž školenie prvej pomoci.