Bezpečnosť automobilov sa radí v súčasnosti medzi absolútne najvyššiu, vo výbavách nájdeme celý zástup aktívnych i pasívnych „ochrancov“ pasažierov, nehovoriac o asistenčných systémoch uľahčujúcich alebo zlepšujúcich jazdný zážitok za volantom. No nie vo všetkých smeroch postupujú výrobcovia tak úspešne ako v oblasti bezpečnosti a komfortu posádky.
Kvalita niektorých áut totiž môže v niektorých prípadoch výrazne pokrivkávať, ukazuje to štúdia americkej spoločnosti J.D. Power, ktorá je globálnym lídrom v oblasti spotrebiteľských analýz, poradenských služieb a dát i analytických služieb. Pravidelne zostavuje rebríčky kvality a spoľahlivosti automobilov a v tomto prípade sklame najmä fanúšikov elektromobilov.
Agentúra J.D. Power sídli v americkom Michigane, konkrétne v meste Troy, pričom zastúpenie má v Severnej Amerike, Európe i v ázijsko-tichomorskom regióne. Aktuálna štúdia a jej výsledky vyplývajú z údajov priamo od motoristov – oslovených ich bolo tento rok celkom 93 380. Tí majú za úlohu odpoveď prostredníctvom súboru 223 otázok v deviatich kategóriách, pričom sa zisťuje, aké problémy sa u ich vozidiel vyskytli.
Počet takto zozbieraných problémov od užívateľov sa potom spriemeruje na sto áut a výsledkom je takzvaný index kvality. Čím je nižší, tým je nové auto kvalitnejšie a naopak, čím sa index zvyšuje, tým horšie na tom vozidlo z pohľadu kvality a spoľahlivosti je. Tohtoročný celkový priemer problémov bol 192, čo predstavuje navýšenie (a teda pokles kvality nových áut) o 12 problémov. Pre porovnanie, ide o dokonca 30 problémov viac než tomu bolo v roku 2021.
Vo videu vyššie si môžete prezrieť značky, ktoré sa kvalitou a spoľahlivosťou vyrobených áut radia medzi svetovú špičku, zatiaľ čo producenti najmä prevažne elektrických áut v tomto ohľade priniesli sklamanie. Známy americký výrobca e-vozidiel Tesla skončil v štúdii s nelichotivým skóre 257, taktiež jedna zo známejších značiek zameriavajúcich sa na elektromobily – Rivian – sa môže „pyšiť“ hodnotením 282 a napríklad Polestar, elektrická značka spadajúce pod Volvo, dosiahla skóre 313. Automobilka Lucid následne posunula hranicu nekvality ešte ďalej a z prieskumu vyšla so skóre až 340.
Tieto značky sa však do rebríčka nedostali, za čo môže nesplnenie kritéria na množstvo predaných kusov. Aj napriek tomu však vidieť, že v prípade automobiliek zameriavajúcich sa na e-autá nie je spoľahlivosť na vysokej úrovni. Pre porovnanie, v celkovej tabuľke od J.D. Power figurujú so zdanlivo najhorším hodnotením výrobcovia ako Chrysler a Volvo s hodnotením 250. Vo všeobecnosti sa najčastejšie účastníci prieskumu sťažovali na displej vo vozidle i samotnú prácu systému infotainmentu.