Návštevu čerpacej stanice považujú mnohí motoristi iba za nevyhnutnú otravnú súčasť využívania automobilov so spaľovacím motorom. Nájdu sa však v radoch vodičov a majiteľov áut aj takí, ktorým tento úkon robí skôr radosť a vôňu paliva majú jednoducho radi, o to viac v dnešnej čoraz elektrifikovanejšej dobe. Druhá vec je potom pohľad na cenu a účet.
Základným pravidlom pritom v minulosti bolo, že pri odstavení vozidla pri stojane na čerpacej stanici sa motor povinne vypína a dokonca u mnohých motoristov platilo, že počas tankovania sa v kabíne nemohlo používať ani napríklad rádio. Išlo v zásade o bezpečnostné opatrenia, ktoré mali minimalizovať riziko požiaru pri čerpaní paliva, čo vo výsledku mohlo skončiť veľmi zle.
Je to však skutočne nutné? Hrozí pri tomto procese motoristom nebezpečenstvo? V prvom rade si ujasnime, ako môže k horeniu vlastne dôjsť. Na založenie ohňa potrebujete celkom tri činitele tejto chemickej reakcie – teda palivo, oxidant a zdroj zapálenia. Oheň si treba predstaviť skôr ako udalosť, ktorá si vyžaduje prísun všetkých troch faktorov, a nie ako stabilnú vec.
Vypnutie motora je prežitok
O nutnosti vypínať pri tankovaní paliva motor na mnohých čerpacích staniciach informovali aj varovné tabule. Nejde teda o žiadnu zásadu, ktorú by si motoristi takpovediac „vycucali z prsta“ a mala svoje opodstatnenie. Hlavným dôvodom boli nebezpečné výpady, veď v minulosti si určite starší vodiči pamätajú, že tankovanie pripomínalo skôr návštevu rafinérie.
Zostáva vám 63% na dočítanie.