Autokamery dokážu byť šikovným doplnkom do vozidiel, bez rozdielu ich veku alebo celkovej hodnoty. Vodiča totiž dokážu ochrániť pre nekalými praktikami iných motoristov, poistnými podvodmi alebo len jednoducho preukázať neporušenie predpisov či charakterizovať vinníka v prípade dopravnej nehody/škodovej udalosti.
Používa ich čoraz viac vodičov a patria medzi pomerne obľúbené „vylepšenia“, ktoré majú i veľké benefity v praxi. Nehovoriac o tom, že vám dokážu ušetriť nemalé financie alebo čas v súvislosti s dokazovaním. Internetom dávnejšie kolovalo video, kde do vodiča vychádzajúceho z vedľajšej cesty na križovatke doslova spredu nacúvalo auto, za účelom realizovať poistný podvod.
Vyzeralo by to, že práve poškodený vodič nedobrzdil a narazil do zadnej časti pred ním stojaceho auta. Práve vďaka autokamere sa nič z toho nestalo a vodič mal dôkaz, ako k nehode došlo a kto bol reálnym vinníkom. Používanie autokamier má však svoje predurčené pravidlá a pozor na to si netreba dávať len v zahraničí, ale aj na Slovensku. U nás je použitie palubnej kamery legálne, pod podmienkou dodržanie ustanovení definovaných v zákone o cestnej premávke.
Vhodné miesto je dôležité
Ide primárne o správne umiestnenie záznamového zariadenia na čelnom okne tak, aby nebránilo vodičovi vo výhľade a neprispievalo tak k samotnému vzniku dopravných nehôd. Pravdou však je, že toto tvrdenie je trochu laxné a nikde nie je presne definované, čo pojem „bránenie vo výhľade“ vlastne znamená. Snáď majú vodiči dostatok rozumu a kameru si nemontujú priamo pred seba, najčastejším miestom je okolie vnútorného spätného zrkadla.
Zostáva vám 67% na dočítanie.