Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
21.06.2018, 11:39

Slovenské zvyky: Aký je postup čepčenia a akú úlohu má starejší?

Niektoré tradičné slovenské svadobné zvyky pretrvávajú, hoci už neplnia rovnakú funkciu ako kedysi.

Slovenské zvyky: Aký je postup čepčenia a akú úlohu má starejší?
Zdroj: Pavol Funtál

Čepčenie, pri ktorom sa nevesta vzdala svojho vienka alebo party, ktoré predstavovali jej slobodu či panenstvo, je však súčasťou mnohých svadieb aj dnes.

Viete, ako sa povie čepčenie po anglicky? Nuž, k tejto informácii sa nedopátrate ani cez vševedúci Google. Zrejme preto, že inde než u nás ho vraj nerobili. „Každá krajina má iné svadobné zvyky a čo sa týka Slovenska, tak od regiónu k regiónu sú trošku odlišné,“ vysvetľuje etnologička Ivana Šusterová, členka súboru spod Nitry Čepčice. Skupinka sa dala dokopy ešte pred rokmi, poznajú sa z folklórneho súboru Zobor v Nitre. Čepčenie je ich koníčkom.

​„Dolu, dolu, môj vienoček zelený, nebudeš už na mej hlávke nosený,“ spievalo sa v jednej z piesní, ktoré počuť na slovenských svadbách aj v súčasnosti, no už len ako súčasť programu. Piesne boli rôzne, slová však zvyčajne vyjadrovali to isté. „Išlo o rozlúčku so svojou pôvodnou rodinou, lebo nevesta po vydaji väčšinou prichádzala do domu ženícha. Čepčenie je vlastne o tom, že sa z nej stávala už dospelá vydatá žena, čo obsahovalo veľa pravidiel, obmedzení, a to sa vlastne odráža aj v slovách piesní,“ vysvetľuje čepčica Ivka.

Nechávame sa uviesť do tajov čepčenia. Vykonávali ho vydaté ženy. „Pred svadbou sa dievky s nevestou lúčili, čepčenie už museli robiť vydaté ženy, ktoré ju tým prijali medzi seba,“ ozrejmuje Ivana. Už na prvý pohľad bolo jasné, že žena je vydatá. „Od momentu svadby, keď bola začepčená, musela nosiť čepiec do konca života. Aj keď išla na dvor alebo keď k nim niekto prišiel, tak ho musela mať.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.