Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
13.07.2018, 00:00

Najúčinnejšie sú čerstvé. Toto je osem zásad pri zbere byliniek

V júni sa na našich lúkach, lesoch a hájoch deje niečo zvláštne.

Najúčinnejšie sú čerstvé. Toto je osem zásad pri zbere byliniek
Zdroj: Dreamstime

Medzi včelami a motýľmi, ktoré odušu opeľujú všetko kvitnúce a voňavé, sa vyskytujú aj jedinci s prútenými košíkmi, snoriaci po liečivých rastlinách. Tieto čisté duše veria v zázračnú moc byliniek a snažia sa porozumieť reči prírody. Skúsme si teda spolu s nimi zalistovať v čarovnom šlabikári rastliniek.

​Skúste to – vyjsť si v júni len tak, naboso, na rozkvitnutú lúku, ľahnúť si do mäkkého koberca z trávy a kvetov a započúvať sa do ticha. Čaro nastane. Myseľ sa upokojí, myšlienky na problémy všedných dní odletia a zostane len vôňa lúky s tou najzmyselnejšou arómou lásky. A tej, ako vieme, nikdy nie je dosť!

O čaroch noci svätojánskej

Naši predkovia verili, že na sviatok svätého Jána a hlavne počas magickej svätojánskej noci z 23. na 24. júna sa Zem stáva dobrou vílou a rozdáva plným priehrštím svoje vzácne dary. Otvoria sa brány medzi svetmi a nadprirodzené sily ožijú. V lese sa zjavia bludičky, ktoré lákajú mládencov k rituálom lásky a všetky kvety, stromy aj voda majú zázračnú liečivú moc. Podľa starodávnych zvykov sa preto v našich krajoch stále zapaľujú vatry ako symbol vďaky za životodarnú silu Slnka. Kedysi sa ľudia prezliekali do kostýmov čarodejníc, vodníkov, lesných víl či škriatkov a bosonohí tancovali po rosou zvlhnutej tráve až do rána bieleho. A potom sa pri prvých lúčoch slnka okúpali v rieke... Keď uveríme poverám, mali by sme byť počas svätojánskej noci v bdelom stave a pozorne sledovať svet okolo seba, hlavne lietajúci hmyz. Lebo komu sa podarí chytiť svätojánsku mušku, bude mať celý rok šťastie. A určite by sme si mali založiť aspoň malý ohník a tí odvážni by ho mali preskakovať. Keď ho vraj preskočia milenci, ktorí sa držia za ruky, do roka sa z nich stanú manželia. Romantické povahy by sa mali v túto čarovnú noc vybrať k pramienku horského potoka a nabrať si z neho za džbán vody. Zázrak sa dostaví na počkanie. Určite, len musíme veriť...
Rastlinkám, ktoré sa nazbierali od polnoci do východu slnka na deň svätého Jána, sa hovorilo svätojánske korenie a pripisovala sa im najväčšia sila. Ľudia verili, že všetko, čo kvitne na Jána, má čarovnú moc a pred východom slnka sa každá rastlinka prihovára ľudským slovom a hovorí, akú chorobu lieči. Nielen náš národ, ale všetky slovanské národy poznajú povesť o zlatom kvete papradia, ktoré možno nájsť len práve v túto noc, a ktoré kvitne len veľmi, veľmi krátko, ak vôbec. Ale ten, kto ho nájde, bude vraj veľmi šťastný. Nájde poklad a stane sa neviditeľným.

O tom, že naši predkovia veriaci v čarovnú moc byliniek nazbieraných počas svätojánskej noci, mali pravdu, svedčia výskumy dnešných botanikov, ktoré dokazujú, že práve v posledný júnový týždeň majú bylinky najväčšiu koncentráciu liečivých látok. Preto sa v tomto čase zbiera materina dúška, myší chvostík, divozel, žihľava, harmanček, skorocel, baza, palina a hlavne ľubovník bodkovaný, ktorému sa hovorí aj „krv svätého Jána“. Keby sme chceli byť celkom tradiční, mali by sme za svitu luny na svätojánsku noc pozbierať tri zásadné bylinky: ľubovník bodkovaný, materinu dúšku a palinu, ale „čaj lásky“, ktorý by sme z nich pripravili, by mal byť uvarený zo svätojánskej rosy. No túto podmienku by sme dodržali asi len pri veľmi veľkom úsilí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.