Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
16.08.2018, 12:56

Prestupná stanica pre knihy, kde čakajú na svojho čitateľa

Nadýchnem sa jemnej vône stariny a predstavím si všetky tie popísané stránky okolo seba.

Prestupná stanica pre knihy, kde čakajú na svojho čitateľa
Zdroj: Zoja Kyrmezer

Počítajú sa na tisíce? Desaťtisíce? Koľko životov by mi trvalo prelúskať sa aspoň polovicou? Koľko príbehov a vrstiev významov skrývajú? Usadám do starožitného kresla, vychutnám si prvý hlt kávy a započúvam sa do príbehu kníhkupca Tomáša Lazara z Banskej Štiavnice.

​Vyrazila som úzkou uličkou, mimo historického centra Banskej Štiavnice. Kľukatí sa pomedzi banské stavby a industriálne objekty, svojou poetikou veľmi ďaleko od romantických predstáv tohto malebného mestečka. Napriek tomu, mojím cieľom je miesto, ktoré načisto napĺňa romantické sny. Štyridsiatnik Tomáš Lazar sa rozhodol kúpiť pre svoje knihy vlastnú nehnuteľnosť. Miesto, ktoré dýcha záhadami, príbehmi, vedeckými textami či poéziou. Keď vchádzam dnu, spomínam si, ako som včera dcére čítala verše Tomáša Janovica: „ ...kniha je dom pre písmenká...“ A tak si len pre seba pomyslím: „Otváram teraz kovové vráta na dome, v ktorom bývajú domy pre písmenká.“

Úsmev a pohoda ku mne prúdia aj od troch knihomoľov – Tomášových zamestnancov, ktorí sú sklonení každý nad svojou kôpkou kníh. Sme v chráme, kam prišli knihy, ktoré opustili svoj pôvodný život. Sú vlastne v čakárni, v medziprocese svojej cesty za novými čitateľmi.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.