Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
18.08.2018, 00:00

Riešenie odvekého problému. Melón či dyňa?

Pre niektorých z nás možno po tejto informácii už svet nikdy nebude ako predtým.

Riešenie odvekého problému. Melón či dyňa?
Zdroj: Dreamstime

Kto sa v tom má vyznať? Toľko zaužívaných názvov a pritom to aj tak pri zjednodušenom definovaní skončí akurát odlíšením podľa farby. Čo je teda správne? A čo s tým všetkým má uhorka?

​Keď som sa botanika Jaromíra Kučeru z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV) pýtala, aký je rozdiel medzi dyňou a melónom a či náhodou nejde čisto len o jazykovednú záležitosť, hneď na úvod ma upozornil, že ide o dva odlišné druhy. Citrullus lanatus, čiže dyňa červená alebo červený melón, a Cucumis melo – žltý melón, ale pozor – tiež uhorka žltá. A ešte, aby sme v tom mali poriadok – oba druhy sa radia medzi zeleninu. Pre niektorých z nás možno po tejto informácii už svet nikdy nebude ako predtým...

​Tieto dva druhy sa podľa botanika odlišujú nielen plodmi – teda zvonka žltými a zelenými veľkými guľatými bobuľami – ale aj listami. „Dyňa červená ma 1- až 2-krát perovito dielne až perovito strihané listy, zatiaľ čo uhorka žltá má dlaňovito 3- až 7-laločné listy,“ upozorňuje Jaromír Kučera. Ale poďme pekne po poriadku.

48 červených kultivarov

Dyňa červená, alebo tiež červený melón, má vo svojom rodnom liste zapísanú tropickú a južnú Afriku. Do Európy ho prvýkrát priviezli Mauri do Španielska v 10. storočí, na Slovensku sa s ním naši predkovia zoznámili oveľa neskôr, až v 16. storočí. Existuje niekoľko odrôd, čo niekoľko, veľmi veľa – v listine registrovaných odrôd je podľa Jaromíra Kučeru zapísaných konkrétne 48 rôznych kultivarov. Keby ste si niektorý z nich chceli pestovať doma na záhrade, samozrejme, môžete. Má to však jeden háčik, s dobrými výsledkami možno počítať v záhradách a na poliach najmä v najteplejších oblastiach Slovenska, kde priemerná ročná teplota neklesá pod 9 – 10 stupňov Celzia.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.