Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
19.08.2018, 00:00

V záhrade kvetového grófa. Je to parkový zázrak, ktorý žije aj po 130 rokoch

Je jedno, kedy prídete. Ruže možno odkvitnú, ale prastaré sekvoje grófa Ambrózy-Migazziho tu na vás počkajú. Arborétum Mlyňany.

V záhrade kvetového grófa. Je to parkový zázrak, ktorý žije aj po 130 rokoch
Zdroj: Peter Kováč

Arborétum je na tak trošku zašitom mieste. Za chrbtom necháte slovenské kopce, miniete aj Zlaté Moravce a chystáte sa spustiť na obrovskú nížinatú plochu, ktorá je príťažlivá pre toho, kto vidí poéziu v poliach, lánoch s kukuricou a rybníkoch. Nie, nikdy sme nepovedali, že tam poézia nie je.

​Lepkavé leto na juhu s melónom, broskyňami a komármi má svoje čaro a my vieme, o čom hovoríme, veď sme tu doma. Každopádne si však treba kúsok za Moravcami, ešte kým ste na Požitaví, urobiť odbočku do Viesky nad Žitavou a vyšplhať sa po dobre označenej ceste až k Arborétu. To je to miesto, na ktorom sa pred takmer stotridsiatimi rokmi začal diať malý-veľký-obrovský parkový zázrak, ktorý doteraz žije, prekvitá a rozťahuje sa na ploche šesťdesiatich siedmich hektárov.

Ponorený do botaniky

Ten niekto, kto si zaumienil, že tu bude park semper vireo, teda večne zelený park, sa volal gróf Dr. István Ambrózy-Migazzi. Vzdelaný, scestovaný a až po uši ponorený do botaniky. K mlynianskemu veľkostatku prišiel vďaka tomu, že sa oženil s urodzenou slečnou Antóniou, jednou z dcér zlatomoravského grófa Viliama Migazziho. Antónia Migazzi priniesla do manželstva s grófom Ambrózym bohaté veno. Okrem iného aj veľkostatok, ktorý nás teraz zaujíma najviac. Keď gróf prikúpil aj dubovo-hrabový lesík na okraji dediny, plocha sa rozšírila a mladý pán Ambrózy mohol začať sadiť svoj sen. Les sa začal pretvárať na večne zelený park.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.