Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
23.09.2018, 00:00

Sólo turistika nie je na Slovensku úplne zvyčajná. Aké má výhody?

Pri takýchto výletoch je bezpečnosť prvoradá, treba mať oči na stopkách a vždy dať niekomu vedieť, kde sa nachádzate a kedy dorazíte.

Sólo turistika nie je na Slovensku úplne zvyčajná. Aké má výhody?
Zdroj: Adriana Karpinská

Keď sa moja žiadosť o rezerváciu ubytovania na jednu noc pre jednu osobu stretla s nezvyčajne dlhou odmlkou, uvedomila som si, že sólo turistika na Slovensku asi nie je úplne zvyčajná. Prišla odpoveď, či mi nebude prekážať byť v chatke pre osem ľudí. Mňa to od výletu neodradí, rovnako ani to, že nemám poriadne topánky, a tak som sa v trampkách vydala na kopce Muránskej planiny.

Zdroj: Čarovné Slovensko

​Na námestí v obci Muráň bolo vďaka pomerne známej predajni tradičných muránskych buchiet nečakane rušno. Buchty sa pečú cez deň priebežne, v čase, keď som sa v obchodíku zastavila ja, už iné ako lekvárové a orechové nemali, to mi však vôbec neprekážalo a na výstup na hrad som sa vybavila hneď troma. Pred odchodom som sa ešte predavačky opýtala na medvede a ich výskyt v okolí cestičky na hrad. Tá sa len pousmiala, že teraz sú medvede skryté, lebo sa boja ruchu, ktorý robíme my ľudia, a dodala, že zatiaľ nemali nahlásený žiadny útok na turistu, čo ma malo upokojiť, no priznám sa, že ma to aj trošku znepokojilo. Zatiaľ, zopakovala som po nej, v duchu spomínajúc na článok z internetu o premnožení medveďov na Muránskej planine.

Zrúcanina a jej okolie

Pred výletom som sa na stránke medvede.sk naučila, čo robiť pri stretnutí s medveďom a o týchto našich šelmách som sa počas môjho výletu bavila s každým, koho som stretla. Keď som kráčala sama po cestičke, tak som robila náležitý hluk, aby ma tento strážca divočiny neprekvapil. Inak som na žiadne jeho stopy nenatrafila a ľudia, ktorí v tejto lokalite žijú, mi vraveli, že takáto príležitosť sa naskytne aj im veľmi zriedkavo. Vraj ho odplaší aj to, keď sa dvaja ľudia rozprávajú. Medveď je plaché zviera a okolité vrchy sú natoľko rozľahlé, že toto zviera naozaj nemá prečo vyhľadávať ľudí. Určite sa pasie na čučoriedkach, ktoré tu hojne rastú a na ktorých som si pochutila aj ja.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.