Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
26.09.2018, 00:00

Slovenské šampanské na Titanicu. Známa rodina z Bratislavy dodávala víno kráľom aj cisárom, dnes je zabudnutá

​Jakob Palugyay svoje podnikanie paradoxne rozbehol v polovici 19. storočia, keď Bratislava stratila kredit.

Slovenské šampanské na Titanicu. Známa rodina z Bratislavy dodávala víno kráľom aj cisárom, dnes je zabudnutá
Zdroj: Archív Jána Krampla

Príbeh rodiny Palugyayovcov je o šikovnosti, úspechu a hlavne budovaní dobrého mena. Ich víno bolo vychýrené nielen v Európe, ale po celkom svete. Šampanské značky Palugyay sa pilo aj na Titanicu. No známe meno upadlo do zabudnutia.

Zdroj: Čarovné Slovensko

​Jakob Palugyay (1819 – 1886) svoje podnikanie paradoxne rozbehol v polovici 19. storočia, keď Bratislava stratila kredit. „Prestala byť hlavným mestom Uhorska (1783), prestala byť korunovačným mestom (1830), klesla jej návštevnosť a ekonomicky upadala, keďže uhorskí mocipáni víno pili v Budíne, a nie v Bratislave,“ hovorí historik Vladimír Tomčík. „Bola tu však generácia ľudí, ktorá zareagovala a začala podnikať moderným spôsobom.“ A k nim patrí aj Jakob Palugyay. Palugyayovci boli zemianska rodina a hovorí sa, že ich erb im dal ešte Matej Korvín. Pochádzali z Liptova, dodnes sa časť Liptovského Mikuláša volá Palúdzka, čo je vraj po Palugyayovcoch. Ako sa nosí také meno? „Nuž, nosí sa dobre. Veď aj preto som si ho po svadbe nezmenila,“ hovorí so smiechom Lucia Palugyayová, prapravnučka slávneho Jakoba Palugyaya.

Vychýrený hostinec

„Jakob Palugyay sa narodil v Grassalkovichovom paláci na prízemí, pretože jeho otec bol majordómus. Palác vtedy patril Habsburgovcom,“ spomína Tomčík. „Jeho vzostup sa začal v roku 1844, keď kúpili objekt na Železnej Studienke, kde bol on hostinským a jeho žena varila. Manželka Anna bola vynikajúca kuchárka a hovorí sa, že sa špecializovali aj na žabacie stehienka.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.