Príbeh rodiny Palugyayovcov je o šikovnosti, úspechu a hlavne budovaní dobrého mena. Ich víno bolo vychýrené nielen v Európe, ale po celkom svete. Šampanské značky Palugyay sa pilo aj na Titanicu. No známe meno upadlo do zabudnutia.
Jakob Palugyay (1819 – 1886) svoje podnikanie paradoxne rozbehol v polovici 19. storočia, keď Bratislava stratila kredit. „Prestala byť hlavným mestom Uhorska (1783), prestala byť korunovačným mestom (1830), klesla jej návštevnosť a ekonomicky upadala, keďže uhorskí mocipáni víno pili v Budíne, a nie v Bratislave,“ hovorí historik Vladimír Tomčík. „Bola tu však generácia ľudí, ktorá zareagovala a začala podnikať moderným spôsobom.“ A k nim patrí aj Jakob Palugyay. Palugyayovci boli zemianska rodina a hovorí sa, že ich erb im dal ešte Matej Korvín. Pochádzali z Liptova, dodnes sa časť Liptovského Mikuláša volá Palúdzka, čo je vraj po Palugyayovcoch. Ako sa nosí také meno? „Nuž, nosí sa dobre. Veď aj preto som si ho po svadbe nezmenila,“ hovorí so smiechom Lucia Palugyayová, prapravnučka slávneho Jakoba Palugyaya.
Vychýrený hostinec
„Jakob Palugyay sa narodil v Grassalkovichovom paláci na prízemí, pretože jeho otec bol majordómus. Palác vtedy patril Habsburgovcom,“ spomína Tomčík. „Jeho vzostup sa začal v roku 1844, keď kúpili objekt na Železnej Studienke, kde bol on hostinským a jeho žena varila. Manželka Anna bola vynikajúca kuchárka a hovorí sa, že sa špecializovali aj na žabacie stehienka.“
V tých časoch patrila Železná Studienka k obľúbeným kúpeľom, ale keď tam vybudovali jazerá, pôvodné železné pramene stratili kvalitu. Napriek tomu, že ľudia sa tam už nechodili liečiť, zostalo to významné výletné miesto pri Bratislave. „Dokonca až ta...
Zostáva vám 85% na dočítanie.