Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
14.11.2018, 00:00

Bratislava ani zďaleka nie je betónová džungľa, patrí medzi najzelenšie hlavné mestá na svete

Čo si pomyslíte o prírode, keď sa povie Bratislava? Možno si niektorí povedia, že betónová džungľa, ale skutočnosti je diametrálne odlišná.

Bratislava ani zďaleka nie je betónová džungľa, patrí medzi najzelenšie hlavné mestá na svete
Zdroj: Pavol Funtál

Holandská cestovná kancelária dala vypracovať štúdiu o „zelenosti“ významných turistických a hlavných miest a podľa nej je Bratislava tretím najzelenším veľkým mestom sveta. Najzelenšie je islandské hlavné mesto Reykjavík, na druhom mieste je najväčšie novozélandské mesto Auckland a tretia Bratislava. Nie, nejde o žiadny úlet. Bratislava ani zďaleka nie je betónová džungľa, ako ju občas prezývajú mimobratislavčania, nie je to ani mesto, ktoré má len Železnú studničku a nič viac. Potrebovali by ste veľa víkendov, ak by ste chceli spoznať všetku prírodu Bratislavy, veď len Bratislavský lesný park má 80 kilometrov značených turistických chodníkov plus cyklistické chodníky.

Zdroj: CSRRRR

​A čo taká Petržalka, najväčšie sídlisko Slovenska? V Petržalke je najstarší verejný park v Strednej Európe – 42 hektárový Sad Janka Kráľa, ktorý sa rozprestiera medzi Mostom SNP a Starým mostom.

Až na Duklu

V Bratislave vojdete do lesoparku a môžete sa ubytovať v domoch na strome, 15 minút od centra vstúpite do lesa, a keď budete kráčať a kráčať, vyjdete z neho v Trenčianskom kraji, od Devína môžete po červenej turistickej značke dôjsť až na Duklu, v centre mesta tri minúty od električky nájdete na skale horolezcov, ktorí práve v tieni stromov trénujú zlaňovanie, v Petržalke večer stretnete ľudí, ktorí idú k Draždiaku pozorovať sovy, ak je teplo, môžete skočiť do niektorého z jedenástich väčších jazier na území mesta, alebo sa okúpať v ramenách Dunaja, na kraji Dlhých Dielov vyjdete z vchodu paneláku a o minútu ste v lese, ktorým po hodine a pol chodenia prídete k brehu pieskového kopca, ktorý bol kedysi plážou treťohorného mora, a je veľmi pravdepodobné, že cestou stretnete nejakú srnku, prípadne trampov, ktorí práve idú na vander alebo na potlach.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.