Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
17.11.2018, 00:00

Strom, ktorý sa kedysi sadil takmer v každej záhrade. Aký je orech kráľovský?

O orechových listoch sa hovorí , že by sa nemali vôbec kompostovať.

Strom, ktorý sa kedysi sadil takmer v každej záhrade. Aký je orech kráľovský?
Zdroj: Dreamstime

Jeho pôvod je ťažké presne lokalizovať. „Predpokladá sa, že pôvodne sa tento druh vyskytoval v Ázii v oblasti od severozápadnej Číny cez Himaláje do strednej Ázie a v Malej Ázii a na Kaukaze. Na naše územie sa pravdepodobne dostal pomocou Rimanov v čase rímskej kolonizácie, ktorí ho už v tom období pestovali,“ uviedol pre Čarovné Slovensko Jaromír Kučera z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Zdroj: CSRRRR

​Dnes je domovom orecha takmer celá Európa, pretože obľubuje podmienky, ktoré mu ponúka mierne podnebné pásmo. Keď sme pri podmienkach, tak si povedzme, čo orech kráľovský potrebuje pre svoj zdravý rast. Nemôže sa pestovať v mrazových kotlinách a na miestach s vysokou hladinou spodnej vody. „Je to teplomilná a svetlomilná drevina, citlivá na silné a neskoré mrazy. Preto sa pestuje v teplejších oblastiach na hlbokých, priepustných, dostatočne vlhkých a výživných pôdach,“ približuje Jaromír Kučera.

1 700 lokalít

Keď nám botanik charakterizuje orech z odborného hľadiska, trochu sa strácame v nám neznámych názvoch: „Je to strom dosahujúci výšky 25 metrov so svetlo až tmavosivou borkou (vrchná odumretá skorkovatená vrstva kmeňa a vetiev drevín, pozn. red.), ktorá je v neskoršom veku hlboko brázditá. Stopkaté nepárno perovito zložené do 40 cm dlhé listy sú 3 – 4 jarmové (perovito zložené listy, ktorých lístky tvoria dvojice, jarmá, pozn. red.), jednotlivé lístky sú krátko stopkaté podlhovasto elipsovité, na líci lesklé tmavozelené na rube matné žltkastozelené. Nenápadné žltozelené kvety sa objavujú od apríla do mája, samčie sú usporiadané v 11 cm dlhých jahňadách (strapcovité súkvetie, pozn. red.) a samičie v krátkych klasoch. Plodom je elipsovitá až guľovitá, do 7 cm v priemere veľká kôstkovica, kôstka je svetlohnedá, na povrchu jamkato ryhovaná, semeno 4-laločné.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.