Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
21.11.2018, 17:12

Nie veci, ale hodnoty

Dom na okraji Šenkvíc, ktorý sme navštívili, bol kedysi vinohradnícka šľachtiteľská stanica.

Nie veci, ale hodnoty
Zdroj: Peter Mayer

„Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz budem bývať tam, kde som robil diplomovku,“ smeje sa Jozef Repa, miestny vinár, ktorý tu býva sa manželkou a troma dcérami.

Možno si pri pohľade na fotografie poviete – aké obyčajné. V domove, ktorý sme navštívili, však nejde o hmotné veci. Keď sme vošli k Repovcom, ktorí bývajú od roku 2011 v budove bývalého Výskumného ústavu vinohradníctva a vinárstva na okraji Šenkvíc, ľudovo tiež nazývanom „šľachta“, práve od nich odchádzalo niekoľko hostí. „To sú naši stravníci,“ objasňuje náš hostiteľ.

​„Sú to chlapci, žijúci v kresťanskej komunite Cenacolo v Kráľovej pri Senci,“ dodáva s tým, že už druhý týždeň u nich na pozemku rozoberajú plechovú budovu a jej časti si odvážajú, aby z nich postavili niečo nové. „Sú to makači, pracujú aj dvanásť hodín denne a svojou húževnatou prácou nám pomáhajú takto upraviť i naše okolie. Keď už manželka varí pre nás piatich, tak radi ponúkneme domácu stravu i ,pocestným‘. Je príjemné spoznávať nových ľudí pri spoločnom stolovaní, obzvlášť tých, ktorí nám majú čo povedať svojím isto neľahkým životom. Keď sme ich spoznali, zistili sme, že sú plní sily, lásky, viery a nádeje, a to je pre nás v súčasnosti veľmi inšpirujúce,“ prekvapí ma na úvod.

Pracovať a bývať

Hoci v Šenkviciach pôsobila aj najznámejšia slovenská šľachtiteľka nových odrôd vína Dorota Pospíšilová, po roku 1989 šľachtiteľský ústav chátral. V časoch, keď sa budova dostala po mnohých rokoch pustnutia do rúk súkromného vlastníka, bola bez okien, dverí, káblov. Skrátka, stáli už len doslova holé steny. „Kúpila ju firma, v ktorej je spolumajiteľom môj švagor. Vedeli, že je to ideálne miesto na podnikanie s vínom,“ vysvetľuje Jozef Repa. Kým on sa zaujímal o pivničné priestory a ich rekonštrukciu, švagrova firma dostala nápad, že bývalé kancelárie šľachtiteľského ústavu prerobí na byty pre svojich nových zamestnancov. A tak vzniklo v kancelárskej časti budovy osem bytov s rôznou rozlohou od jednoizbových až po štvorizbové byty.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.