Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
23.11.2018, 00:00

Po ovocnej stope do Bošáce

Z jesenne vyfarbených Bielych Karpát, presnejšie z Bošáckej doliny, sme si priniesli papierové vrecko plné skvelých sušených jabĺk a chuť čo najskôr zasadiť nejaký strom.

Po ovocnej stope do Bošáce
Zdroj: Peter Kováč

Ale pokojne príďte, ja už to viem naspamäť, porozprávam aj vám, povedal nám do telefónu Marián Maruška z Bošáce – Zabudišovej, ktorý je spolu s manželkou Veronikou majiteľom tradičnej sušiarne ovocia. Išli sme sa teda pozrieť na storočnú pamiatku, ktorá nedávno znova ožila. Podobnú nenájdete nielen v Bielych Karpatoch, ale ani nikde inde na Slovensku. Táto starenka sa pozviechala. Len to chcelo kopu „lekárov“.

​Kedysi bolo v okolí veľa sušiarní, takmer na každom sedliackom dvore mali svoju, veď sme v kraji ovocia. „Sušiareň tu stojí už viac ako sto rokov, postavila ju rodina môjho svokra zhruba v roku 1900. Svokor spomínal, že sa sem ako dieťa chodievali s kamarátmi hrávať. Slúžila nielen rodine, ale aj susedom. Celej Zabudišovej.“ Ľudia si do nej nosili usušiť ovocie a na revanš pomohli majiteľom pri oraní či siatí. Tradícia sušenia ovocia však upadala, ovocie sa vozilo skôr do páleníc. Chalúpka sa využívala aj ako sklad. „Keď prišlo k rekonštrukcii, muselo sa odtiaľto najprv vyhádzať za vlečku starého družstevného ľanu,“ hovorí pán Maruška.

Prečo sušiarne upadli? „No preto, že ubúdalo sliviek. V roku 1984 úrodu napadla šarka. Bolo teplé leto. Vyzeralo to, ako keby sa z každého stromu dymilo. Keď ste podišli bližšie, zbadali ste, že ten ,dym‘ je hustý roj mušiek. Potom už naozaj nebolo čo sušiť. Hovorievali sme si, že už so sušiarňou musíme niečo urobiť, nech aspoň nespadne, ale odkladali sme to. Neskôr švagor navrhol opravu strechy a v roku 1990 sme si na ňu dali brigádu. Vďaka novej streche sušiareň neschátrala úplne.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.