Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
30.11.2018, 00:00

Krásne nádoby na whisky z brúseného krištáľového skla vyrábajú aj na Slovensku

  • Kvalitnú whisky by ste mali nechať v pohári chvíľu odstáť – čím je staršia, tým dlhšie čakáte.
  • Napríklad z dvanásťročnej by ste si mali po tom, čo opustí hrdlo fľaše, odpiť až po dvanástich minútach.
Krásne nádoby na whisky z brúseného krištáľového skla vyrábajú aj na Slovensku
Zdroj: Peter Mayer

Práci so sklom sa venuje už 25 rokov. „V svadobnom žargóne by to bola už strieborná svadba,“ smeje sa hneď na úvod Maroš Pecho a víta nás vo svojej dielni v Partizánskom. Po tom, čo sme prvýkrát uvideli nádherné vázy, misy, poháre či fľaše z brúseného krištáľového skla, čakali sme niekoľko zamestnancov a ruch strojov. Zostali sme prekvapení. Šikovný remeselník ich vyrába sám, každá jedna váza či fľaša prejde niekoľkokrát jeho rukami, každý kus je originál.

Začiatky

A pritom všetko mohlo byť dnes inak. Keby otvorili cukrársku triedu, kam si Maroš pôvodne podal prihlášku, síce by tiež mal na sebe zásteru, nebola by však od čiastočiek prachu, ktoré vzniknú brúsením, ale od práškového cukru. „V jednej novootvorenej prevádzke potrebovali brúsiča, tak som si povedal, že sa aspoň vyučím niečomu novému.“ Nastúpil do Poltára a neskôr si otvoril vlastnú firmu. Cesta k Pecho Crystal však bola dlhá, pár rokov dokonca robil niečo úplne iné. K sklu sa však opäť vrátil, za čo sú mu dnes vďační i zákazníci. „Keď je niekto spokojný s mojím výrobkom, to je moje najväčšie potešenie.“ Jedinečné a originálne produkty sú vzácne, tie jeho si našli obdivovateľov vo všetkých kútoch sveta, momentálne vyrába set pre klientov z Japonska. Pôsobia luxusne a sú vhodné aj ako darček.

Ako prebieha výroba

Nie je to tak dávno, čo bola na Slovensku výroba skla, jeho brúsenie a tvorba umelecky hodnotných kúskov dôležitým remeslom. „Pokračujeme v tradícii, ktorá sa pomaly vytráca, už nevychádzajú učni, školy zanikli.“ Ako sme mohli sami vidieť, je to poriadna piplačka. Maroš nakúpi čistú surovinu (je úplne hladká) a pustí sa do roboty. Proces pozostáva z niekoľkých krokov. Na stole si najskôr nakreslí prvotný vzor centrofixkou podľa toho, koľko potrebuje dielov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.