Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
12.01.2019, 00:00

Zimná rozprávka. Poďte s nami na krátku prechádzku našou prírodou

  • Po odznení jesenného sfarbenia prichádza rad na zimný plášť, ktorý slovenským horám dokonale pristane.
  • Poďte s nami na krátku prechádzku našou zimnou prírodou.
Zimná rozprávka. Poďte s nami na krátku prechádzku našou prírodou
Zdroj: Viktor Beličák

Rozsutec je azda najobľúbenejším vrchom Malej Fatry. V zime síce platí turistická uzávera, aby sa príroda v pokoji zregenerovala, ale tohto fatranského kráľa možno obdivovať z rôznych iných miest. Napríklad zo susedného Stohu. Počas výstupu vás nezriedka prekvapí hmla. Avšak hore vás čaká neskutočná scenéria, krajšia ako z hollywoodskych filmov. Hmla a opar mnohokrát Rozsutec obtekajú, vidieť len jeho vrchol a vystupuje tak jeho monumentálnosť.

​​Aj okolie Stohu stojí za to a vyzerá ako z polárnej krajiny, keď sa pod ťarchou zmrznutého snehu ohýbajú osamelé stromy. V horných častiach bol totiž Stoh v minulosti odlesnený a využívaný na pastierstvo oviec. Mimochodom, tento vrch za svoje meno vďačí tomu, že pri pohľade z ktorejkoľvek strany pripomína veľkú kopu sena.

Čičmianska zima

Malebnú dedinku ležiacu v lone Strážovských vrchov pozná asi každý. Krásu tradičných ľudových chalúpok dotvára v zime biela prikrývka, ktorá dáva tomuto miestu naozaj výnimočný ráz aj v tomto ročnom období. Hoci je v zime múzeum, teda dve drevenice, kde sa dá vidieť, ako sa tu kedysi žilo, zatvorené, za dedinou sa dá vyšantiť v miestnom lyžiarskom stredisku Javorinka, kde je 5 lyžiarskych vlekov a 4 zjazdovky.

Po lyžovačke sa dá ísť zohriať do niektorých z chalúpok. V každej z nich praská v krbe ohník, ktorý dokonale zohrieva celý priestor. V obchode so suvenírmi si dokonca môžete kúpiť lokálne vyrobené produkty, ako teplé vlnené ponožky či oblečenie. Prejsť sa potom po dedinke v uličkách, kde obdivujete jednu chalupu za druhou, je čistá radosť, ako z rozprávky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.