Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
21.01.2019, 13:14

Kúsok od Prešova nájdete to, čo nikde inde na Zemi

  • Zhruba 25 kilometrov od Prešova je jedinečná opálová baňa medzi obcami Červenica a Zlatá baňa, ktorá je známa ako Dubnícka opálová baňa.
  • V nej zažívajú potápači z celého sveta najlepší ponor života.
  • Nič podobné na Zemi nenájdete.
Kúsok od Prešova nájdete to, čo nikde inde na Zemi
Zdroj: Martin Strmiska

Do opálovej bane v Dubníku chodí množstvo ľudí, zájazdy, školské výlety, individuálni turisti. Niektorí si trochu prehrabú kopu pri vchode, občas aj nájdu opál. Pred asi troma mesiacmi bola jedna zo slovenských rodín na výlete, išli aj na exkurziu do bane a pri východe začalo ich sedemročné dieťa hľadať v násype pri vchode. Po pár minútach v ruke držalo opál v hodnote asi tisíc eur.

Baňa má však ešte jednu ohromnú atrakciu, za ktorou chodia potápači z celého sveta. Celková dĺžka podzemných chodieb má asi 30 kilometrov, je to 17 podlaží, ktoré starí baníci razili stovky rokov, a spodných päť podlaží bane je zatopených. Je tam doslova zakonzervovaný čas, história. Potápač a vývojár potápačskej techniky Peter Kubička (50) hovorí, že väčšina potápačov, ktorí sa s ním v bani potápali, je nadšených a nikdy podobný zážitok nemali. A to sú zvyčajne ľudia, ktorí už „opotápali“ svet, do bane sa totiž môže ponoriť iba tzv. technický potápač, ktorý má certifikát.

Iba na Slovensku

Prečo je Dubník taký jedinečný? „Až do objavenia austrálskych opálov v 19. storočí išlo o jedinú podzemnú opálovú baňu na svete. Ťažili tam ešte zhruba pred sto rokmi, ale keď vo svete neskôr odkryli a objavili ďalšie ložiská, drahého opálu bol dostatok a banský spôsob ťažby sa stal neefektívny. Problém opálu tiež je, že pri jeho ťažbe sa ťažko robí s výbušninami, lebo by sa pri tom poškodil. Preto je takmer celá baňa ručná práca,“ vysvetľuje Peter Kubička dôvod, prečo ide o jedinú podzemnú baňu drahého opálu na svete. Peter Kubička sprevádza potápačov v zatopenej časti bane už tri roky a pri väčšine ponorov sa stretáva s rovnakou reakciou klientov – toto bol ponor života!

Štôlne v láve

Podľa neho sa zatopená baňa na východe Slovenska nedá porovnať s ničím iným, čo kedy potápači videli. „Je ako ementál, nemá pravidelnú štruktúru, baníci počas ťaženia išli po opálonosných horninách kľukato, alebo aj skúšali, kopali, hľadali celkom náhodne. Ak nebolo nič perspektívne, odbočili doprava, doľava, hore, dole, máte naozaj pocit, akoby ste boli v ementáli. Baňa bola razená ručne bez pomoci strojov, ktoré sú využívané pri ťažbe v súčasnosti, čiže steny nie sú dohladka vybrúsené, ale, naopak, v stenách je zreteľný každý prejav kladivka,“ hovorí Peter Kubička.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.