Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
19.02.2019, 15:05

Miesto, kam sa bežný smrteľník dostane len jeden deň v roku. Čo skrýva Kiskovo sídlo?

  • Zrodila sa práve tu za čias Rakúsko-Uhorska láska s tragickým koncom?
  • Nazrite spolu s nami za steny paláca, kde dnes sídli a prijíma návštevy slovenský prezident.
  • A kam sa „bežný smrteľník“ dostane len jeden deň v roku.
Miesto, kam sa bežný smrteľník dostane len jeden deň v roku. Čo skrýva Kiskovo sídlo?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Legenda o zakázanej láske Františka Ferdinanda d´Este sa podľa historika Štefana Holčíka viaže v Rakúsko-Uhorsku k trom palácom. Jedným z nich, ako už správne tušíte, je Grasalkovičov palác.

​„Franz Ferdinand si raz na tenise zabudol vreckové hodinky. Tenis sa hrával aj tu, je preto celkom možné, že sa to odohralo v týchto priestoroch. Sluhovia hodinky vzali a odovzdali domácej panej – Izabele. Keď ich otvorila, našla v nich fotografiu, nie však svojej dcéry, ktorú chcela za neho vydať, ale jednej z domácich dvorných dám, grófky Žofie Chotkovej,“ hovorí historik s tým, že bol z toho veľký škandál.

​Mladá grófka bola veľmi chudobná, v hierarchii šľachty nebola na rovnakom rebríčku ako Franz Ferdinand. „Izabela si ho zavolala a vynadala mu, bola veľmi rázna, ihneď museli obaja odísť.“

Ako už vieme, ich láske nezabránili, arcivojvoda a grófka sa v roku 1900 vzali, no ich spoločný život ukončil v júni 1914 atentát v Sarajeve, ktorý bol zámienkou na rozpútanie prvej svetovej vojny.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.