Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
22.02.2019, 00:00

Stále dýchajú históriou a slávou. Toto sú niektoré z našich najkrajších hradov

  • Kedysi sídla panovníkov či dejiská dôležitých historických udalostí, dnes z mnohých už len zrúcaniny, ale napriek tomu stále dýchajúce históriou a slávou.
  • Hrad však nie je len stavba z kameňa či obranné múry. Priamo na mieste vás vtiahne do dávnej doby a stanete sa aspoň na chvíľu súčasťou príbehu.
  • Pozrime sa na niektoré z našich najkrajších.
Stále dýchajú históriou a slávou. Toto sú niektoré z našich najkrajších hradov
Zdroj: Viktor Beličák

Ešte z diaľnice vidno 60 metrov vysoké bralo, na ktorom stojí jeden z najkrajších hradov na Slovensku, Beckov. Postavili ho v 12. storočí ako strážny hrad, neskôr bol prebudovaný na renesančné sídlo pánov. Jedným z najznámejších majiteľov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Po ničivom požiari v roku 1729 sa premenil na zrúcaninu, ktorá bola v sedemdesiatych rokoch zakonzervovaná, ale už od roku 1996 hrad sprístupnili a návštevníci sa môžu zoznámiť so zvyškami hradných palácov, kaplnky, s delovou baštou, obrannou hranolovou vežou a inými časťami.

​Zo zadnej strany vedie nenáročná cestička, odkiaľ sa vám odkryje celá panoráma hradu. Pri vstupe je sprístupnená aj menšia rozhľadňa. Turisti zrúcaninu navštevujú najmä v júli, keď sa tu usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobývaním hradu. V lete sa pod hradom zvyknú konať aj svadby, často sa v okolí hradných múrov fotia novomanželia. Ak vystihnete neskorú večernú chvíľku, možno budete počuť aj romantické piesne, ktoré svadobnej oslave dodajú punc jedinečnosti. Mne sa to podarilo a hoci som nebol hosťom, z Beckova som odchádzal o zážitok bohatší.

K histórii hradu sa viaže viacero povestí. Podľa jednej z nich sa názov hradu odvodzuje od mena šaša Becka, ktorý si na revanš za to, že sa mu podarilo rozosmiať vojvodu Stibora, od neho vyžiadal vybudovať hrad na strmom brale. Vojvodovi sa však hrad zapáčil, tak sa s Beckom dohodol, že ho vyváži zlatom, hrad si ponechá a pomenuje ho po ňom. Ďalšia povesť hovorí o tom, ako hradný pán zhodil zo skaly sluhu za to, že mu chrániac svoje dieťa zabil obľúbeného psa. Sluha pri páde zo skaly stihol zakričať, že sa stretnú „do roka a do dňa“. Tak sa aj stalo, keď hradného pána uštipla do oka vretenica, a tak oslepený spadol do priepasti. Jeho manželka si po správe o jeho smrti zabodla do srdca dýku a dnes vraj po rozvalinách nocou blúdieva jej prízrak.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.