Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
07.03.2019, 16:58

Slovenské vrchy, ktoré prinášajú najkrajší výhľad

  • Niektoré zo slovenských vrchov prinášajú turistom, ktorí vystúpia na ich vrchol, odmenu navyše – ten najkrajší výhľad.
  • Pozrite sa, kde všade dovidíte z Tomášovského výhľadu v Slovenskom raji, z Krížnej vo Veľkej Fatre, zo Súľovských skál a z iných čarovných slovenských vrchov.
Slovenské vrchy, ktoré prinášajú najkrajší výhľad
Zdroj: Viktor Beličák

Jeden z najznámejších úchvatných výhľadov v Slovenskom raji – Tomášovský výhľad (667 m) – je na južnom svahu vrchu Ludmanka. Keď som prvýkrát o tomto mieste počul, vedel som, že ho musím vidieť. Miestni turisti nám ukázali cestu cez les priamo od Spišských Tomášoviec. Okrem nej vedie k výhľadu aj značkovaná trasa. Nevedel som si však ani náhodou predstaviť, ako takýto les môže končiť takýmto skalným bralom. Až keď sme sa blížili k výhľadom, vedel som, že nás čaká niečo naozaj dych vyrážajúce.

​Skaly, po ktorých chodíte, majú prudký zráz dole do doliny. Slúžia tiež na horolezecký tréning a skalolezecké preteky, o čom svedčia oceľové skoby na vrchole. Mňa zaujal pohľad rovno pred seba na otvorenú panorámu zalesnených kopcov prielomu Hornádu. Ak budete mať šťastie, pri dobrej viditeľnosti sa vám ukážu aj vrcholky Vysokých Tatier. Pri pohľade dole, v hĺbke asi 40 metrov pod sebou, môžete zbadať tenkú modrú čiaru – ústie Bieleho potoka a rieky Hornád. O kúsok ďalej vidieť vchod do turisticky neprístupnej jaskyne Čertova diera, ktorá má dĺžku 46 metrov a obývaná bola už v dobe kamennej.

Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra ponúka tiež niekoľko zaujímavých výhľadov. My sme si vybrali ten, ktorý sa nachádza na vrchu Krížna (1 574 m), neďaleko známeho parku tmavej oblohy pri Kráľovej Studni. Bol som tam v lete a aby som stihol fantastické ranné divadlo, vydal som sa na túru v časovom predstihu. Pri východe slnka, ktoré vychádza za horizontom Vysokých Tatier, totiž zvykne ranná hmla v dolinách vytvoriť originálne kulisy. Prečo považujem výhľad z tretieho najvyššieho vrchu Veľkej Fatry za jeden z najkrajších? Pretože vám ukáže naraz až trojicu našich hôr.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.