Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
21.03.2019, 16:26

Nezvyčajne za hranice. Vie auto plávať?

  • Vie auto plávať? Vie! A vie sa doplaviť až za hranice? Aj to vie.
  • A vy si túto plavbu môžete vychutnávať pohodlne usadení na mieste vodiča.
  • Áno. Ideme totiž na kompu.
Nezvyčajne za hranice. Vie auto plávať?
Zdroj: Peter Mayer

Na Slovensku je niekoľko komp, ale len cez Dunaj a Moravu premávajú také, z ktorých vystúpite v inom štáte. My sme sa vybrali do Záhorskej Vsi, kde kompa premáva cez rieku Moravu. A že takéto zariadenie na spôsob veľkej plte, ktorým sa môžete previezť z jedného brehu rieky na druhý, skutočne okorení hocijaký výlet či len obyčajnú cestu do práce, o tom niet pochýb.

Najbližšie spojenie dvoch úradov

Záhorská Ves sa môže pochváliť atraktívnym spôsobom prepravy z jedného hraničného priechodu na druhý. „Kompa funguje od roku 2001, z tejto strany je to najbližšie spojenie do Viedne pre celý Malacký okres, no napríklad aj pre Brno,“ hovorí starosta obce Boris Šimkovič.

​Obec len 20 km vzdialená od Malaciek berie kompu ako jednu zo svojich obrovských výhod. Napomáha turizmu i dobrým vzťahom medzi obyvateľmi dvoch štátov, rozvinula spoluprácu s najbližšou rakúskou obcou Angern. „Máme tu asi najbližšie spojenie dvoch úradov na celej hranici, vzdušnou čiarou sme vzdialení len 500 metrov. Kompa priťahuje turistov, je to pre nich zaujímavé najmä v lete, chodia sem ochutnať naše mladé vína,“ hovorí starosta obce Boris Šimkovič a my ho nasledujeme ku kompe. Práve v čase, keď prichádzame, preváža štyri autá. Viac než šesť vozidiel zariadenie nevezme, maximálna hmotnosť nesmie prevyšovať 7,5 tony. Vystupujeme z auta a sledujeme dvoch obsluhujúcich pracovníkov, ktorí sa za celý čas nezastavia. Obdivujeme, že dokážu dlhé hodiny pracovať vonku. Nás takmer odfúklo, nehovoriac o nie práve najteplejšom počasí. V lete sa im určite robí o niečo ľahšie. Kompu celoročne využívajú i peší, z jednej obce do druhej chodia nakupovať. Aj dnes, hoci je vonku niečo pod nulou. Kým sme pozorovali okoloidúce vozidlá, niekoľko dvojíc sa stihlo aj otočiť, s nákupnými taškami sa vracali späť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.