Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
23.04.2019, 12:44

Poklady Malých Karpát. Fascinujúce pamiatky, ktoré vás okúzlia

Pozrieť sa na hrady a zámky s nadhľadom vždy prináša nové perspektívy a pocity a pri pohľade na výnimočné historické a kultúrne pamiatky Malých Karpát zhora to platí dvojnásobne.

Poklady Malých Karpát. Fascinujúce pamiatky, ktoré vás okúzlia
Zdroj: Henrich Vajsábel

Tisíce turistov ročne okúzlia fascinujúce pamiatky regiónu Malé Karpaty. Zmes rôznych časových období a architektonických štýlov hradov, zámkov či zrúcanín ponúka hlbšie poznanie našej minulosti.

Smolenický zámok

Nad obcou Smolenice na nevysokom návrší stojí Smolenický zámok. Pôvodný strážny hrad bol postavený pravdepodobne v 14. storočí a mal slúžiť na ochranu malokarpatských priesmykov a obchodnej Českej cesty. Doplnil obrannú líniu starších hradov, Korlátka a Ostrého kameňa. Jeho vlastníkmi boli grófi z Pezinka a zo Svätého Jura a až na začiatku 16. storočia sa stal majetkom rodu Orságovcov. Majitelia sa však striedali rýchlo, medzi nimi boli napríklad aj Krištof Ungnadi či Tomáš Erdödi, ktorého príbuzní sa tohto sídla museli vzdať kvôli veľkej zadlženosti.

​V Smoleniciach zohrali dôležitú úlohu Pálffyovci, ktorí na jeho mieste začiatkom 20. storočia začali stavať novodobé rodinné sídlo. Generál Móric Pálffy nechal hrad ešte v 19. storočí spustnúť a začiatkom 20. storočia viac-menej opäť postaviť. Pred prestavbou bol hrad ruinou, takou istou ako väčšina slovenských hradov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.