Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
23.05.2019, 16:56

Škola na východe ako žiadna iná. Má jazierko s rybami, altánky aj pec na pečenie chleba

  • Poďte sa s nami pozrieť do základnej školy na východe Slovenska, kde sa vďaka proaktívnemu riaditeľovi žiaci učia aj piecť chlieb či starať sa o včely.
  • A v krásnom areáli dobrovoľne zostávajú aj po poslednom zvonení.
Škola na východe ako žiadna iná. Má jazierko s rybami, altánky aj pec na pečenie chleba
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Vstúpite do areálu obecnej základnej školy a očakávate maximálne menšiu záhradu či školské ihrisko. V Spišskom Hrhove vás však víta úplne iný obraz. Zelené záhony, chutné zátišia, jazierko s rybami, altánky, pod ktorými sa deti učia, či pec na pečenie chleba. Zdá sa vám to príliš fantastické? No realistické. A nejde pritom o súkromnú školu.

​Ak práve nezvoní pieseň z kultového filmu Slunce, seno, jahody či iná známa melódia veštiaca začiatok hodiny a vonku je príjemne teplo, na plotom ohradenom pozemku stretnete prvákov i deviatakov, sediacich v altánku, na lavičkách či pníkoch. Keď vrava utíchne, môžeme si poobzerať okolie, aké vidieť málokedy. Tí, ktorí sem chodia, majú možnosť študovať v naozaj podnetnom prostredí. Riaditeľ školy Peter Strážik sa inšpiroval severskými krajinami ako Nórsko a Švédsko.

„Keď som pred desiatimi rokmi nastúpil, nebolo tu nič, len lúka. Bolo mi to ľúto, areál mal veľký potenciál. Vďaka fondom, do ktorých sme sa zapojili, získavame finančné prostriedky na obnovu. Nič nešlo z našich peňazí, všetko ide z iných zdrojov. Nadácia Orange, Hodina deťom, Ekopolis, nórske fondy... Som zodpovedný za školský balík peňazí,“ hovorí riaditeľ, ktorý sem prišiel pred desiatimi rokmi a za ten čas vybudoval školu, aká na Slovensku azda nemá konkurenciu. Kráčame smerom k malému jazierku, o ktoré sa deti starajú samy. Čistia ho a kŕmia ryby. Hneď vedľa stojí šikovný altánok. „V teplom počasí sa učia aj vonku, zmestia sa sem i dvadsiati. Nie sú rušení, bol tu hlavný ťah, no diaľnica odviedla všetko preč, teraz je tu relatívny pokoj.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.