Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
30.05.2019, 15:41

Mystická atmosféra, ktorá pripomína dávnu minulosť. Toto sú tajomné karpatské hrady

  • Pozrieme sa na Devín, stojaci na mohutnom brale.
  • Na obľúbený Plavecký hrad, či krvavou Grófkou preslávený Čachtický hrad.
  • Začíname však na najvyššie položenom hrade v Malých Karpatoch - na hrade Ostrý Kameň.
Mystická atmosféra, ktorá pripomína dávnu minulosť. Toto sú tajomné karpatské hrady
Zdroj: Henrich Vajsábel

Romantiku a atraktivitu potuliek po Malých Karpatoch bezpochyby podčiarkujú aj miestne hrady a zámky a hoci v mnohých prípadoch nám ich dávnu minulosť dnes pripomínajú už len ruiny, práve tie nesú v sebe jedinečnú a neraz priam mystickú atmosféru.

Hrad Ostrý Kameň
K ruinám hradu Ostrý Kameň z 13. storočia vedie od vodnej nádrže v obci Buková značkovaná trasa. Počiatky hradu nepoznáme. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1273 ako jeden z pohraničných hradov strážiacich západnú hranicu Uhorska. Spolu s Plaveckým, Korlátskym a so Smolenickým hradom patril medzi pevnosti, ktoré dozerali na takzvanú Českú cestu. Išlo o ochranu dôležitej tepny spájajúcej Budín s Prahou.

Začiatkom 18. storočia sa tu odohrala bitka počas kuruckých vojen, keď hrad pravdepodobne poškodili. Došlo aj k zmene obchodnej trasy a Česká cesta viedla cez Bratislavu. Aj z toho dôvodu pevnosť stratila svoju funkciu. Koncom 18. storočia ho získali Pálffyovci, ktorí preniesli sídlo panstva z hradu Ostrý Kameň do obce Moravský Svätý Ján. Od toho času začal hrad postupne chátrať a rozpadať sa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.