Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
01.06.2019, 00:00

Na vlastnej záhrade si za tri roky vybudoval železnicu. Po zeleninu chodí vláčikom

  • „Toto je môj splnený sen,“ hovorí Ján Melišek z Radavy o vláčiku, ktorý si zostrojil v záhrade.
  • „A keď sa môžem o svoju radosť podeliť s deťmi, tak sa teším ešte viac.“
Na vlastnej záhrade si za tri roky vybudoval železnicu. Po zeleninu chodí vláčikom
Zdroj: Peter Mayer

Do Radavy neďaleko Podhájskej sme sa vybrali v netradičnej zostave – okrem redaktorsko-fotoreportérskeho tandemu sa s nami v aute viezli aj moje tri deti. Veď fotiť záhradný vláčik bez malých pasažierov by nemalo šmrnc!

Inšpirácia zo Švajčiarska

„Od roku 1979 až do dôchodku, na ktorom som už päť rokov, som pracoval na železniciach. Najskôr v údržbe, neskôr ako výhybkár,“ začína svoje rozprávanie Ján Melišek. Po koľajniciach precestoval takmer celú Európu a vo Švajčiarsku videl vláčiky pre deti, ktoré sa mu veľmi páčili. A tak si povedal, že raz, keď bude mať viac času, si taký vlak zostrojí vo vlastnej záhrade.

„Prvá bola lokomotíva,“ spomína pán Melišek s tým, že pôvodne nemala jazdiť. Keď však bola hotová, doplnil ju modelárskym 24-voltovým motorom, zostrojil koľaje a lokomotíva sa rozbehla. Pribudli dve stanice, horná sa volá Vŕšky, podľa časti Radavy, v ktorej býva, a dolná Podhradie. Scenériu dotvárajú repliky Oravského hradu a Bojnického zámku.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.