Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
11.07.2019, 08:00

Zaujímavý kúsok na východe. Nad Latoricou visí ​raritný lanový most

  • Má šírku 1,5 m, spája obec Ptrukša s obcou Boťany na ukrajinských hraniciach a visí nad riekou Latorica.
  • Prečo ho volajú „hojdací“?
Zaujímavý kúsok na východe. Nad Latoricou visí ​raritný lanový most
Zdroj: archív

Jednoducho preto, že ide o lanový most a ak niekto cezeň prechádza, celý sa rozkýve, čo väčšinou u človeka, ktorý na ňom stojí, vyvolá potešenie. Samozrejme, pokiaľ netrpí gefyrofóbiou, teda strachom z mostov a obavami z prechádzania po nich. Toho by ste zrejme na tento most nedostali a pravdepodobne by sa naň pozeral len z diaľky, čo je celkom škoda, pretože ide o celkom zaujímavý kúsok.

​Raritný lanový most má dĺžku 106 metrov a prechádza ponad rieku Latorica vo výške sedem metrov. Postavili ho v roku 1968 robotníci z regiónu, ktorí si ním skracovali cestu, a robia tak dodnes. „Most okrem turistov zo Slovenska, Maďarska, Česka a Ukrajiny využívajú aj zamestnanci železničnej prekládkovej stanice v Čiernej nad Tisou, vďaka tejto skratke značne ušetria čas pri dochádzaní do práce. Cez most je to 8 kilometrov, ak by šli dookola, prešli by 45 kilometrov.“ A odkedy v neďalekých Veľkých Slemenciach otvorili hraničný prechod na Ukrajinu, využívajú most aj ľudia z okolitých obcí, ktorí chodia k susedom za lacnejšími nákupmi.

Lanový most zabezpečuje pre peších turistov a, samozrejme, aj pre cyklistov spojenie medzi regiónmi Použie a Medzibodrožie – ešte konkrétnejšie spája obce Ptrukša (okres Michalovce) a Boťany nachádzajúce sa už v okrese Trebišov. „Základným elementom mosta sú silné oceľové laná, na ktoré sú pripevnené drevené dosky, ktoré tvoria ‚podlahu‘ mosta, širokého 1,5 metra,“ približuje pre Čarovné Slovensko starosta obce Ptrukša Alexander Takács.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.