Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
16.07.2019, 13:04

Rozmanitá Bratislava. Kam sa v lete vybrať v hlavnom meste?

Verte, že každý si tu nájde to pravé. Turista i domáci.

Rozmanitá Bratislava. Kam sa v lete vybrať v hlavnom meste?
Zdroj: archív HN Pavol Funtál

Bratislava, korunovačné mesto uhorských kráľov, niesla storočiami mnohé pomenovania, a práve tento rok oslavuje sto rokov, ako úrady oficiálne stanovili dodnes zaužívaný názov. Keby ste sa vrátili do minulosti a precitli v stredoveku, ocitli by ste sa v Istropolise (Dunajskom meste), v neskoršom období by ste používali názov Pozsony a Pressburg (alebo Prešporok).

​Ako jedno z najväčších a najvýznamnejších miest Uhorska (od roku 1536 do roku 1848 hlavné mesto Uhorska) bola svedkom 19 kráľovských korunovácií. Aj Mária Terézia prijala uhorskú kráľovskú korunu v Dóme sv. Martina (v roku 1741). Katedrála dnes patrí k najnavštevovanejším pamiatkam, z lokalít medzi turistami vedie centrum mesta a nábrežie Dunaja.

„Bratislava Tourist Board eviduje za minulý rok takmer 1,3 milióna návštevníkov. Ide o oficiálne čísla Štatistického úradu SR, v ktorých sú zahrnutí návštevníci prespávajúci aspoň jednu noc v meste. Bohužiaľ, neevidujeme jednodňových návštevníkov, ktorých je v Bratislave veľmi veľa. Rovnako ani tých, ktorí spia u svojich známych, prípadne cez službu Airbnb a podobne,“ uviedol pre Čarovné Slovensko Maroš Plitko z organizácie Visit Bratislava.

Bratislava má podľa jeho slov v prípade zloženia návštevníkov podľa pôvodu špeciálne postavenie: „Pomer zahraničných návštevníkov k domácim je zhruba 2 : 1, a teda zahraničných bolo 884 646 a Slovákov 405 410. Pre zvyšok Slovenska platí, že zahraničných návštevníkov je menej ako domácich.“

Ďalšími miestami vyhľadávanými turistami sú Modrý kostolík, Most SNP s vyhliadkou UFO, Prezidentský palác, Slavín, Bratislavský hrad i Devín. „Turisti tiež obľubujú plavby po Dunaji, prehliadky Prešporáčikmi, ale aj ‚komunistické‘ prehliadky Bratislavy,“ doplnil Plitko. Zahrajme sa na turistov aj my, no vynechajme úplne tradičné „body“ na jej mape a poďme si najväčšie slovenské mesto pozrieť trochu inak.

Pre milovníkov prírody

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.