Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
18.07.2019, 08:00

Slovenská farma, kde sa zamestnanci pohybujú na golfových vozíkoch či kolobežkách

Vitajte na farme rozprestierajúcej sa na pozemku s rozlohou 25 hektárov.

Slovenská farma, kde sa zamestnanci pohybujú na golfových vozíkoch či kolobežkách
Zdroj: Shutterstock

S Čarovným Slovenskom sme sa vybrali na hydinovú farmu v Chalmovej, miestnej časti obce Bystričany v okrese Prievidza. Pomocníkom pri pohybe po rozľahlom pozemku s rozlohou 25 hektárov (farma stojí na 12 hektároch) sú im vozíky typické pre golfové ihriská. Víta nás majiteľ farmy Ivan Kaniansky. Začne svoje rozprávanie: „Vždy som sníval o peknej, novej, modernej, sofistikovanej farme. To sa mi podarilo naplniť.“

​​Veľkochovom brojlerových kurčiat sa zaoberajú od roku 1994. Začali v starých družstevných maštaliach v Bojniciach a v Zemianskych Kostoľanoch, na prelome tisícročí sa rozhodli postaviť modernú farmu. „V roku 1999 som pochopil, že sa nedá stále rekonštruovať staré objekty a staré maštale. V zahraničí som videl, ako to funguje tam, kde sú moderné farmy. Začali sme na tom pracovať,“ hovorí ďalej. „Rozhodol som sa, že pôjdem do výstavby a dnes je to kapacitne najväčšia farma na Slovensku. Tešíme sa z toho, no stále je to boj. Zahraničné mäso nás ubíja,“ priznáva majiteľ farmy. Na pultoch našich predajní je stále veľký podiel poľského, ukrajinského, dokonca aj brazílskeho mäsa, slovenské je dlhodobo pod 50 percentami.

Moderné vybavenie

Ako prechádzame po areáli, blížime sa k jednému z mnohých objektov. „Máme dvanásť identických výrobných hál, v každej je okolo 50-tisíc kurčiat, čiže spolu 600-tisíc. Používame najmodernejšie technológie, aké sú na trhu. Všetko je automatické, cez telefón ich môžeme ovládať aj z domu,“ pokračuje Kaniansky. Aplikáciou dokážu regulovať svetlá, kŕmenie kurčiat i spotrebu vody. „Kupujeme jednodňové kurčatá z Českej republiky. Dĺžka výkrmu trvá 35 až 40 dní. Vtedy kurčatá dosiahnu jatočnú váhu od 1,8 do 2,20 kila. Následne idú na porážku do spoločnosti Hyza. Zvieratá denne evidujeme.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.