Priznajme si, už sme to počuli asi všetci. Nielen od odborníkov na výživu. Také to, že grilovanie je nezdravé kvôli spáleným tukom a karcinogénom. To je to A, ktoré aj Čarovnému Slovensku potvrdila odborníčka MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., z Ambulancie pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Metabol Klinik: „Problém s grilovaním je v tuku, ktorý sa z grilovaného jedla, väčšinou, mäsa, dostáva na rozhorúčené uhlie. Na rozhorúčených uhlíkoch sa tuk premieňa na heterocyklické amíny alebo polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré následne pripravované mäso kontaminujú a majú rakovinotvorné účinky. Za rakovinotvorné sa považujú aj mnohé ďalšie látky, ktoré vznikajú pri spálení jedla.“
Tu však prichádza B, a to je oveľa pozitívnejšie. Opäť Ľubomíra Fábryová: „Ak si dáme pozor na výber grilovaných potravín, ako aj gril a techniku grilovania, potom je grilovanie zdravý spôsob prípravy jedla, pretože jedlo pripravené týmto spôsobom obsahuje menej nasýtených tukov.“ Takže sa poďme pozrieť na to, ako grilovanie premeniť na oslavu zdravého jedla.
Ako na to
Najprv si povedzme niečo o spôsobe grilovania. Takzvanú priamu metódu používame vtedy, ak chceme, aby mal pokrm chrumkavú kôrku a zostal šťavnatý, takže ho treba sprudka opiecť nad priamym ohňom. Táto metóda sa používa na steaky, údeniny, špízy, zeleninu, ovocie a ryby. Ale existuje aj grilovanie nepriamou metódou – v tom prípade pečenie prebieha pod poklopom, kde dochádza k cirkulácii horúceho vzduchu podobne ako ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.