Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
14.09.2019, 18:00

Zázračná rastlina, ktorú doma využijete nielen na poranenia. Ako ju pestovať?

  • Aloe vera sa nazýva aj lekárničkou v črepníku.
  • Pestovateľ Eduard Kubala radí, ako ju správne pestovať aj zužitkovať.
Zázračná rastlina, ktorú doma využijete nielen na poranenia. Ako ju pestovať?
Zdroj: Flickr

Prirodzeným biotopom aloí sú tropické a subtropické oblasti, darí sa im však aj v našich klimatických podmienkach. „Pochádzam z mesta, ktoré je okrem svojich jazier známe aj ako oblasť s najväčším počtom slnečných dní v roku,“ začína svoje rozprávanie senecký rodák Eduard Kubala (33). S pestovaním zázračnej rastlinky začal pred takmer dvadsiatimi rokmi. Vtedy ešte netušil, že raz bude práve aloa jeho živobytím.

Od kvetín k sukulentom

„Moji rodičia majú kvetinárstvo a v skleníkoch vždy pestovali kvety,“ objasňuje, kde sa uňho zrodil záujem o svet flóry. Karafiáty, gerbery či frézie ho až tak nenadchýnali, odmalička sa venoval kaktusom a sukulentom. Raz jeho mama dostala rastlinku Aloe vera. „Neviem, či to je náhoda, alebo osud, ale prišla ku mne a zmenila mi život,“ spomína. „Najskôr sa mi len páčila fyzicky, nič som o nej nevedel. Keď sa mi začala množiť, mladé odnože som presadil a dal mame do kvetinárstva. Predali sa okamžite.“

​Popri práci sa venoval pestovaniu aloy, jeho plantáž sa rozrastala, vo voľnom čase chodil so svojimi rastlinkami na rôzne trhy a iné podujatia, kde sa rýchlo rozchytali. A takmer vždy dostával od ľudí tú istú otázku: Robíte z aloy aj produkty? „Tak som začal zisťovať, čo by si zákazníci priali. Najčastejšie to boli mastičky na kožné problémy alebo výťažky, ktoré pomáhajú pri trávení.“ Postupne sa z koníčka stalo živobytie, v práci dal výpoveď a začal sa venovať len rastlinám. Dnes patrí k najväčším pestovateľom na Slovensku a svoje plantáže chce rozšíriť.

Všeliek

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.