Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
24.09.2019, 14:31

Tipy na výlet: Ideme po stopách SNP

  • Začnite s vysťahovaním. Toto heslo bolo signálom na začatie ozbrojeného odporu proti nemeckým okupantom.
  • Heslo, ktorým sa pred 75 rokmi začalo Slovenské národné povstanie.
  • A my sa vyberieme po jeho najvýraznejších stopách.
Tipy na výlet: Ideme po stopách SNP
Zdroj: TASR

V utorok 29. augusta 1944 bol v Banskej Bystrici a jej okolí jasný, slnečný a teplý deň. Nemecké vojská začali dopoludnia obsadzovať územie Slovenska, popoludní nariadil pplk. Golian najprísnejšiu bojovú pohotovosť. Po večernom rozhlasovom prejave ministra obrany Čatloša, aby Slováci videli v nemeckých vojskách „našich priateľov“, nariadil Ján Golian takmer vzápätí vydať heslo na povstanie Začnite s vysťahovaním.

​Centrom Slovenského národného povstania (SNP), teda vojenských, partizánskych a politických orgánov SNP, sa stala Banská Bystrica. Dnes v nej nájdeme mnoho pamiatok pripomínajúcich tento ozbrojený odpor. Budovy, ktoré sa spájajú s udalosťami a organizovaním SNP sú pod jednotným označením Pamätné budovy SNP národnou kultúrnou pamiatkou a patria k nim napríklad Múzeum a pamätník SNP, sídlo povstaleckej Slovenskej národnej rady, sídlo Hlavného štábu partizánskych oddielov a ďalšie. Pamätník SNP, nachádzajúci sa v centre Banskej Bystrice, je prístupný celoročne.

Má podobu rozlomeného srdca, vedie k nemu široké schodisko a vnútri dvoch betónových „škrupín“ je umiestnené múzeum, v ktorom sa nachádza vyše 70 000 zbierkových a viac ako 135 000 archívnych predmetov dokumentujúcich vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 až 1948 so zameraním na protifašistický odboj. V okolí múzea nájdete skanzen ťažkej bojovej techniky, kde sa nachádzajú zbrane československej, nemeckej a sovietskej výroby spolu s vozňami improvizovaného pancierového vlaku Štefánik. Ohurujúce je tiež dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2, ktorými bolo vyzbrojené sovietske diaľkové letectvo, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.