Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
04.10.2019, 15:17

Soľ z Prešova bola jedna z najkvalitnejších, končila na cisárskych či kráľovských dvoroch

  • V povojnovom období, keď bolo soli nedostatok, bola povýšená nad zlato.
  • Skutočné bohatstvo nemal ten, kto vlastnil dukáty, ale soľ.
Soľ z Prešova bola jedna z najkvalitnejších, končila na cisárskych či kráľovských dvoroch
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Soľ bola v minulosti dôležitou komoditou a surovina ťažená a vyrábaná práve na východnom Slovensku zvlášť. Patrila k tým najlepším a práve z tohto dôvodu boli vozy so soľou často napádané zbojníkmi, ktorí ju pašovali do zahraničia. Pre prekvitajúci čierny trh mala v Prešove sídlo aj kráľovská garda. Soľ strážila od naloženia celú cestu, až kým ju nepreviezli k panovníkovi.

Zásoby soli na sto rokov

Prešovský Solivar je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a patrí sem päť budov, ktoré si môžete pozrieť ešte aj dnes. V minulosti bolo objektov viac, ostatné sa však nezachovali. Jedinou zrekonštruovanou je Sklad soli – Komora, no verejnosti sú prístupné všetky, vďaka čomu si možno pozrieť takmer v pôvodnom stave technológie, vďaka ktorým sa čerpala i varila soľ ešte v 17. storočí. Areál patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.

„Je to stará fabrika, ktorá skončila v roku 1970. Potom sme mali novú pri železničnej stanici, ťažila a spracovávala soľ do roku 2009, keď vyhlásila krach. Na Slovensku sa soľ už nikde neťaží, hoci zásoby soli máme bohaté. V tomto ložisku je zhruba na sto rokov ťažby. Nové ložisko, ktoré sa našlo pri Michalovciach, má asi 1,5 miliardy ton soli,“ hovorí riaditeľ múzea Marek Duchoň. Soľ dovážame z Rakúska, odkúpili ochrannú známku i logo firmy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.