Soľ bola v minulosti dôležitou komoditou a surovina ťažená a vyrábaná práve na východnom Slovensku zvlášť. Patrila k tým najlepším a práve z tohto dôvodu boli vozy so soľou často napádané zbojníkmi, ktorí ju pašovali do zahraničia. Pre prekvitajúci čierny trh mala v Prešove sídlo aj kráľovská garda. Soľ strážila od naloženia celú cestu, až kým ju nepreviezli k panovníkovi.
Zásoby soli na sto rokov
Prešovský Solivar je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a patrí sem päť budov, ktoré si môžete pozrieť ešte aj dnes. V minulosti bolo objektov viac, ostatné sa však nezachovali. Jedinou zrekonštruovanou je Sklad soli – Komora, no verejnosti sú prístupné všetky, vďaka čomu si možno pozrieť takmer v pôvodnom stave technológie, vďaka ktorým sa čerpala i varila soľ ešte v 17. storočí. Areál patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.
„Je to stará fabrika, ktorá skončila v roku 1970. Potom sme mali novú pri železničnej stanici, ťažila a spracovávala soľ do roku 2009, keď vyhlásila krach. Na Slovensku sa soľ už nikde neťaží, hoci zásoby soli máme bohaté. V tomto ložisku je zhruba na sto rokov ťažby. Nové ložisko, ktoré sa našlo pri Michalovciach, má asi 1,5 miliardy ton soli,“ hovorí riaditeľ múzea Marek Duchoň. Soľ dovážame z Rakúska, odkúpili ochrannú známku i logo firmy.
Srdce S...
Zostáva vám 85% na dočítanie.