Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
30.01.2020, 10:55

Zima už nie je, čo bývala. V tejto obci si ju však zaručene pripomeniete

  • Väčšina z nás ju pozná ako jednu z najchladnejších obcí na Slovensku.
  • Reč je o Oravskej Lesnej, ležiacej na rozhraní Kysúc a Oravy.
  • Pred tromi rokmi tu teplota klesla pod mínus 35 stupňov, čo sa nestalo viac ako 30 rokov.
Zima už nie je, čo bývala. V tejto obci si ju však zaručene pripomeniete
Zdroj: Profimedia

Fotografie krásne zasneženej Oravskej Lesnej už tradične obletujú celé Slovensko. Prísť sem v období, keď je snehu tak akurát, je úžasný zážitok pre najmenších, no aj pre rodičov. Od hlavného mesta je síce trochu od ruky, no obetovať pár hodín v aute niekedy stojí za to. Odmenou je zima, akú si Slováci z južnejšie položených oblastí možno dlhé roky nepamätajú, guľovačky a sánkovačky až do vyčerpania a, samozrejme, lyžovačka. Lyžiarske stredisko má aj raritu – pri jednej zo sedačkových lanoviek je dokonca kaplnka.

​Vznik obce sa datuje do 18. storočia (júl 1731), niekdajší názov Erdőd vznikol na počesť Juraja Erdődyho ml. (grófa, ktorý podal návrh na založenie obce). Domáci si ho „posvojili“ a hovorili, že pochádzajú z „Erdútky“, od roku 1945 je Oravskou Lesnou. Mimochodom, za právneho zakladateľa obce sa považuje gróf Erdödy, ale skutočným zakladateľom, ktorý začal zakladať novú obec, bol Ján Mutnianský a je považovaný za prvého richtára.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií je Oravská lesná železnica, ktorá v minulosti slúžila na zvážanie dreva. Dedina s niečo vyše 3 400 obyvateľmi sa môže pochváliť i hvezdárňou, no posledné roky zaplnila stránky novín najmä pre nízke teploty či nadrozmernú snehovú novoročnú zásielku.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.