Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
02.02.2020, 00:00

Nie je pero ako pero. Tie, ktoré vyrábajú v Prievidzi sú umelecké diela

  • Kamaráti z Prievidze sa pustili do výroby originálnych pier z exkluzívnych drevín.
  • Sami odmietajú nálepku luxusné, svoje produkty vidia skôr ako umelecké dielo.
Nie je pero ako pero. Tie, ktoré vyrábajú v Prievidzi sú umelecké diela
Zdroj: Michaela Spondiaková

Keď sme ich perá videli prvýkrát, okamžite nás zaujali. Krásne, elegantné a ručne vyrobené z prírodných materiálov – ideálna kombinácia. Na fotkách vyzerali dokonale, takže sme sa chceli presvedčiť na vlastné oči a vybrali sme sa za ľuďmi zo Seewi zistiť, či fotografie korešpondujú s realitou. Ocitli sme sa v malej dielničke, kde na nás čakali Sebastián s Nelsonom.

Každý kus je originál
„Už počas strednej školy som mal v hlave, že by som chcel niečo menšie vyrábať, mať nejakú svoju značku. Prvé, čo mi napadlo, boli drevené hodiny. Vtedy ešte nebol taký boom ako teraz,“ začína rozprávať Sebastián, na ktorého prácu sme sa prišli pozrieť do Trenčína. Na stole bolo položených niekoľko hotových pier, ktoré vyzerali ako z katalógu, obdivovali sme nielen samotný výrobok, ale aj krabičku, samozrejme, z dreva. Sebastián všetko vyrába sám, do mesta pod hradom Matúša Čáka sa prisťahoval z Prievidze, kde vznikli jeho prvé výrobky. Ako vraví, odmalička sa motal okolo brata, tiež umeleckého stolára.

Nad výrobou pier z dreva začal rozmýšľať asi pred siedmimi rokmi. „Pokúšal som sa vymyslieť nejaký tvar. Pracoval som ešte v dizajnérskej firme a keď ma výroba pier prestala baviť, jednoducho som ju odložil. Občas som sa k tomu opäť vrátil, nemohol som zohnať mechaniku, tak som si kupoval perá, rozoberal a zase skladal, skúšal som,“ hovorí s tým, že prvotiny boli nemotornejších tvarov. „Kým som s prestávkami rozbehol s kamarátom Nelsonom výrobu, prešlo päť rokov. Keď som mu ukázal prvé kusy, smial sa.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.