Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
07.02.2020, 00:00

Ako vyzerajú najznámejšie preteky psích záprahov u nás?

  • Najznámejšie preteky psích záprahov u nás sa konajú v Zuberci.
  • A hoci teplota neukazuje mínus 70 °C ako na najťažších pretekoch Iditarod na Aljaške, o adrenalín nie je núdza.
Ako vyzerajú najznámejšie preteky psích záprahov u nás?
Zdroj: Sleddog Zuberec

Treskúca zima, kopy snehu a nedočkaví súťažiaci. Na štarte nervozita stúpa, ešte prebiehajú posledné kontroly, väčšina psov je už uviazaná. Do nosa udiera čerstvý vzduch a na okolité hory je radosť sa pozerať... Zuberec – Brestová (Múzeum oravskej dediny) je od roku 2011 dejiskom pretekov psích záprahov. Majstrovstvá Slovenska sa v tejto obci na Orave (na rôznych miestach) konajú už od roku 2004, boli tu aj majstrovstvá Európy, ale i európsky či svetový pohár. A vo februári sa tu po ôsmich rokoch opäť pripravujú i majstrovstvá sveta.

​„Prostredie i atmosféra sú jedinečné a majú veľký úspech medzi divákmi aj samotnými pretekármi,“ hovorí riaditeľ podujatia Ľuboš Ocet, ktorý sám súťažil a získal i mnoho ocenení. Príprava prebieha tak pre organizátorov, ako aj pre účastníkov po celý rok. „No alfou a omegou sú hlavne snehové podmienky. Môžeme celý rok všetko pripravovať, ale ak nebude sneh, práca vyjde navnivoč. Niekoľkokrát sa stalo, že sme preteky museli zrušiť alebo preložiť na neskorší termín, ak to bolo možné.“ Podobná situácia nie je pre nikoho zo zúčastnených práve najšťastnejšia, počasie je však nevyspytateľné.

Prehliadka severských plemien
K psím záprahom patria predovšetkým štyri základné severské plemená, aljašský malamut, sibírsky husky, grónsky pes a samojed. Vídať ich však čoraz menej, postupne ich nahrádza európsky saňový pes (ESP), napríklad kríženec huskyho s poľovnými plemenami. „Severské plemená na to majú vlohy už takpovediac v krvi, samozrejme, pokiaľ pochádzajú priamo z pretekárskej línie, majú to v sebe o niečo viac. Niektoré sú lepšie, iné horšie, vyskladať dobrý tím je už na mašérovi,“ vysvetľuje Ľuboš. Ani umiestnenie psov v záprahu nie je náhodné. „Vo svorke existuje určitá hierarchia a rovnako aj v záprahu. Vpredu bývajú zapriahnutí lídri, najrozumnejšie psy, trénované na rýchlosť a ovládanie povelov, nevyžaduje sa od nich sila, ale schopnosť viesť záprah a zvládať situácie, keď vybehne zver alebo sú pri trati diváci so psom. Líder musí tieto rušivé elementy ignorovať. Ďalej už bývajú zapriahnuté psy, ktoré musia stíhať lídrovi, rešpektovať ho, ale aj ťahať. Pri väčších záprahoch bývajú úplne vzadu najsilnejšie, ale aj najhlúpejšie.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.