Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
29.02.2020, 00:00

Farma v meste: V Pezinku chovajú kozy a vyrábajú žiadané produkty

  • „Voláme ich šťastné kozy, lebo im nič nechýba a nepoznajú stres,“ hovorí MVDr. Ľubomír Miškovský, majiteľ farmy mestského typu v Pezinku.
  • V tej chvíli kozia kráľovná zdvihne hlavu, zadíva sa na neďaleké paneláky a zamečí, akoby mu dávala za pravdu.
Farma v meste: V Pezinku chovajú kozy a vyrábajú žiadané produkty
Zdroj: HN/ Peter Mayer

S veterinárnym lekárom Ľubomírom Miškovským sa stretávame pred bránou jeho domu v Pezinku. Práve sa vrátil z pasienkov s čerstvo nadojeným mliekom. „Keď je dobrý deň, nadojíme aj 40 – 50 litrov mlieka, dnes bolo iba tridsať,“ hovorí zverolekár, kým spolu so synom začne mlieko spracúvať. Časť ide do fliaš, zo zvyšku vyrábajú syr, bryndzu, jogurty, tvaroh...

​Mlieko na dračku
„Odkedy pribúda ľudí s laktózovou intoleranciou, kozie mlieko a výrobky z neho sú čoraz žiadanejšie,“ vraví a vzápätí vyratúva: kozie mlieko obsahuje dôležité minerály, ako sú vápnik, horčík, sodík, draslík a fosfor, stopové prvky ako meď, chróm, titan, mangán, kobalt, vitamíny A, B1, B12, C, D, E a kyselinu listovú. Množstvo bielkovín je vyššie v kozom ako v kravskom mlieku, ale je rozdiel v ich zložení, čo môže byť jedným z dôvodov jeho ľahšej stráviteľnosti a lepšej znášanlivosti. Odborníci dokonca pripomínajú, že tukové častice kozieho mlieka sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku.

Syn Samo mi medzitým do ruky dáva pohár čerstvého mlieka a manželka ponúka chlebík s kozou bryndzou. Farma Michalov dvor je totiž rodinná – meno dostala po najstaršom synovi Michalovi, a okrem spomínaného mladšieho syna Sama a manželky Romany, ktorá je učiteľka, a tak prikladá ruku k dielu hlavne po práci a cez prázdniny, patrí do farmárskej partie aj Michalova priateľka a tiež Romanina mama. Tá má dokonca veľmi čestné postavenie, podobne ako najstaršia koza na farme.

Kráľovná a poddané
„To je Štefka, volá sa ako moja svokra,“ predstavuje mi MVDr. Ľubomír Miškovský svoju koziu kráľovnú, veliteľku stáda. „Aká je prítulná,“ hovorím nášmu hostiteľovi, keď Štefi ku mne pricupitá, obtrie sa mi o bok a ja ju pohladkám. Ten sa však rozosmeje a vyvedie ma z omylu: Štefi sa ku mne netúli, ale práve si ma označila svojím pachom, čím mi dáva najavo svoju dominanciu. Kozí svet sa totiž riadi svojimi pravidlami, v ktorej zohráva nemalú rolu kozia briadka: „Slúži ako štetka, ktorou označujú podriadených. Čím je koza dominantnejšia, tým ma dlhšiu bradu a naopak. Je to ako s akýmkoľvek iným orgánom – keď ho nepoužívate, zakrpatie.“ Ďalšou zaujímavosťou je, že kozy majú pachové žľazy pri očiach.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.