Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
02.01.2021, 00:00

Prežil španielsku chrípku a bol pri zrode Lúčnice. Jozef Kubánka porozprával o ťažkých začiatkoch

  • Má neuveriteľných 92 rokov a je posledným žijúcim zakladajúcim členom Lúčnice.
  • Juraj Kubánka spomína na začiatky umeleckého súboru, ktorý vznikol v roku 1948.
Prežil španielsku chrípku a bol pri zrode Lúčnice. Jozef Kubánka porozprával o ťažkých začiatkoch
Zdroj: Milan Krupcik

Zhovárať sa s Jurajom Kubánkom je ako listovať v historickej knihe. Narodil sa za prvej republiky, zažil slovenský štát, komunizmus i slobodu, ktorá prišla s jeho pádom.

​Ako choreograf SĽUK-u spolupracoval so skladateľmi zvučného mena – Ján Cikker, Alexander Moyzes, Eugen Suchoň, Dezider Kardoš, Tibor Andrašovan či Svetozár Stračina. V posledný októbrový deň oslávil 92. narodeniny a hoci si na oslave nezatancoval, pretože nohy mu už neslúžia ako v mladosti, pamäť má stále výbornú.

Elektrina za odmenu
Kubánka sa narodil v roku 1928 v obci Turo tri dvory neďaleko Žiliny. Krátko nato sa presťahovali do Bratislavy, ale podstatnú časť detstva a mladosť strávil v Liptovských Sliačoch, kde jeho mama učila a bola zanietenou osvetovou pracovníčkou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.