StoryEditor

Prežil španielsku chrípku a bol pri zrode Lúčnice. Jozef Kubánka porozprával o ťažkých začiatkoch

01.01.2021, 23:00
Má neuveriteľných 92 rokov a je posledným žijúcim zakladajúcim členom Lúčnice.

Zhovárať sa s Jurajom Kubánkom je ako listovať v historickej knihe. Narodil sa za prvej republiky, zažil slovenský štát, komunizmus i slobodu, ktorá prišla s jeho pádom.

​Ako choreograf SĽUK-u spolupracoval so skladateľmi zvučného mena – Ján Cikker, Alexander Moyzes, Eugen Suchoň, Dezider Kardoš, Tibor Andrašovan či Svetozár Stračina. V posledný októbrový deň oslávil 92. narodeniny a hoci si na oslave nezatancoval, pretože nohy mu už neslúžia ako v mladosti, pamäť má stále výbornú.

Elektrina za odmenu
Kubánka sa narodil v roku 1928 v obci Turo tri dvory neďaleko Žiliny. Krátko nato sa presťahovali do Bratislavy, ale podstatnú časť detstva a mladosť strávil v Liptovských Sliačoch, kde jeho mama učila a bola zanietenou osvetovou pracovníčkou.

„Založila tam ochotnícke divadlo aj folklórnu skupinu. S divadlom dvakrát vyhrali celoslovenské preteky a za odmenu hrali v Národnom divadle v Bratislave, dnes je to Opera. Keďže dvakrát za sebou vyhrali a prezentovali sa v dobrom svetle, vláde padli do oka a vďaka tomu zaviedli do Sliačov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 09:18